A Memento Park visszarepít minket a Lenin-korszakba. Nosztalgikus emlékeket idézhet bennünk az utasellátós csoki, vagy a Vörös Csepel Munkás sör. Az ajándékboltban bádogbögre mellett garantáltan hamis szovjet útlevelet is vehetünk.
A szoborparkban 41 műalkotás található, amelyek a szocializmusban Budapest közterületeit „díszítették”. A Legvidámabb Barakkban egy filmvetítés és fotókiállítás tekinthető meg, a Sztálin- dísztribünben alul egy bunkerben raktártárlat, az első emeleten egy kortárs festmény-grafika kiállítás látható, legfelül, az integetőerkélyről pedig különleges perspektívából tekinthetünk rá a zárt diktatúra világát bemutató szoborpark bejáratára, a középen mindig zárt vaskapura –rajta Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versével.
Holp Judit turisztikai és társadalmi kapcsolatokért felelős munkatárs elmondta, hogy a Memento és Szoborpark Múzeum egy zárt építészeti koncepció, eredeti neve: Egy mondat a zsarnokságról emlékpark. A teljes építészeti és alkotói koncepció ifjabb Eleőd Ákos Ybl- és Podmaniczky-díjas építész-tervező műve.
Aki a kapun belép, gyakorlatilag egy időutazáson vesz részt a szocialista, kommunista diktatúra zárt világába bepillantva. A jegypénztár a büfé és az ajándékbolt is egyben. Itt különböző egyedi relikviákat, például korabeli jelvényeket, kitüntetéseket, ötlet- és fantáziadús plakátokat és bögréket is lehet találni. „Múltidéző túravezetőnk” ajánlására mi is körülnéztünk a retró kínálatban: nekünk a félmeztelenül telefonáló, illetve illetékes elvtárssal csókot váltó Brezsnyev- képeslap és -hűtőmágnes jött be legjobban. A letűnt idők utáni nosztalgiánkat pedig egyértelműen csak az utasellátós csoki, a Vörös Csepel Munkás sör és az egykor Budafokon gyártott félliteres Márka Meggy üdítő jelentette.
A Memento Park Budapest különleges, egyedi látványossága. A Szoborpark Múzeum, a Barakk Mozi, a Fotókiállítás, a Sztálin-dísztribün és a Raktártárlat komplex élményt kínál minden korosztálynak. A hely Közép-Európa első olyan tematikus létesítménye, amely egy diktatúrára és annak bukására emlékeztet. Mindennap nyitva 10–18-ig.
A parkban 41 szobor és emlékmű található. Lenin, Marx és Engels, Kun Béla és Osztapenko kapitány mellett itt állnak a „Magyar–szovjet barátság” és a „Felszabadulás” allegorikus emlékművei, valamint munkásmozgalmi személyek vagy a szovjet Vörös Hadsereg katonái, és más gigantikus alkotások. A Memento Park építészeti kialakítása egy jól átgondolt alkotói koncepciót követve valósult meg. A létesítmény fő küldetése az elnyomó politikai rendszerek és a céljaik eléréséhez felhasznált propaganda leleplezése.
A szoborpark bejáratával szemben felépült emelvény 1:1 építészeti másolata a tribünnek, amely a budapesti Felvonulási téren állt, és talapzatául szolgált Sztálin szovjet pártfőtitkár, államfő és hadvezér 8 méteres bronzszobrának. A kommunista ünnepek alkalmából az eredeti helyszínen díszszemléket, felvonulásokat rendeztek és a kommunista vezetők a Sztálin lábai előtt kialakított emelvényről integettek a kivezényelt, előttük elhaladó, őket is kötelezően ünneplő tömegeknek. A szobrot a kommunista elnyomás ellen fellázadt tömeg 1956. október 23-án térdben elfűrészelte és ledöntötte. A forradalom napjaiban már csak a helyén maradt csizmapár gúnyos mementója emlékeztetett a diktátorra.
„Ennek állít emléket a Tanú tér keleti oldalán a Sztálin-dísztribün és a Csizma: a Sztálin-dísztribün, amelynek építészeti mementója a diktatúra megalomániájának örök érvényű mauzóleuma, s a Csizma, amely a Tanú tér kontextusában nem szobortorzó, hanem önmaga is »emlékmű« – a szabadságvágy világszerte ismert és elismert jelképe.” (Eleőd Ákos, a Memento Park konceptuális alkotója.)
A tárlat, amelynek középpontjába a diktatúrát és a diktatúra bukását egyidejűleg jelképező, monumentális és megdöbbentő Sztálin-csizmák kerültek, a 20. századi magyar történelem két sorsfordító eseményét, az 1956-os forradalom és az 1989–90-es rendszerváltás közös szabadságvágyát összegzi. A kommunista időszak egyik sajátságos filmkészítő műhelyében, a Belügyminisztériumi Filmstúdióban 1958 és 1988 között több száz oktató-, kis- és nagyjátékfilm készült, amelyek a titkosrendőröket oktatták az államrend védelmére. E filmekből Papp Gábor Zsigmond rendező 2004-ben összeállítást készített. A Barakk Moziban a film segítségével az egykor szigorúan titkos kulisszák mögé láthatunk, és nemcsak a gyakran zsarolás útján beszervezett ügynökök, besúgók módszereit ismerhetjük meg, hanem az őket mozgató tartótisztek és állambiztonsági szakemberek tevékenységébe is bepillanthatunk. Raktártárlat a bunkerben: a Sztálin-dísztribünben rejlő betonbunker sejtelmes környezetében megtekinthető a világon egyedülálló „Gyermek Lenin”-mellszobor. Az alkotás régebben egy igazi szovjet úttörőtábor (Pionyerszkij Láger) alakulóterének dísze volt.
A Memento Park kapujában egy Trabant fogadja a látogatókat és bárki beülhet ebbe a legendás, keletnémet „népautóba”. Ez a jármű az NDK iparának legkülönlegesebb terméke, műanyag karosszériájú, préselt elemekből összeállított gépkocsija volt. Ma már hihetetlen, de a szocialista blokk országaiban igen sok család vágyálmában szerepelt ilyen autó.
Retró emléktárgyak, múltidéző csecsebecsék és korhű relikviák kincsesbányája. Eredeti szovjet jelvények és kitüntetések, forradalmi indulók, valódi szovjet képeslapok, a politikai propaganda posztereinek másolatai, bádogbögrék és garantáltan hamis szovjet útlevél… ez mind kapható a jegypénztárral azonos helyen működő komcsi trafikban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre