
Sóhajt és lélegzik egy sír a Kerepesi temetőben – legendás férfi nyugszik ott
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Olvasónkat az Erzsébet körút és a Dohány utca sarkánál szólította le az Örs vezér téren is gyakran bandázó, női ruhába öltözött, kéregető férfi. Anna lapunknak elmesélte, olyan pszichés nyomást érzett a férfi részéről, hogy a végén még ő szégyellte magát, amiért nem volt nála készpénz.
„Az Erzsébet körúton, egy zebránál toppant elém a női ruhába öltözött férfi, rózsaszín tollboával a nyakán. Először azt mondta, hogy az utcán él a kisöccsével, és csak egy zsemlét vegyek nekik, mert nagyon éhesek. Összeszorult a szívem, hiszen egy kisfiúra gondoltam az elkeseredett hanghordozásából” – mesélte Anna, akinek az első reakciója az volt, hogy bevásárol a kisgyereknek és a női ruhás bátyjának.
„Még szégyelltem is magam, hogy csak bankkártya van nálam. Megkérdeztem, hogy hol a kisöccse? A szeme sem rebbent, az előtte sétáló, 25–28 év körüli, mokány, szakállas férfira mutatott, akit pár perccel a leszólítás előtt már láttam az utcán, ahogy a teraszon ülő fiatalokhoz lépett” – idézte fel Anna.
„A női ruhás rámutatott a szakállasra: „Ő az öcsém. Még csak 16 éves. Ő nem koldul, én vagyok az idősebb, én kéregetek.” Ekkor éreztem, hogy valami nem stimmel. Zavaros volt a sztori, kamu szagú az egész. Nekem is 16 éves a gyerekem, tudom, hogy néz ki egy ilyen korú kamasz. Megkérdeztem, hogy miért nem dolgoznak, hiszen rengeteg munkalehetőség van? „Holnap megyek egy lovardába, talán sikerül ott munkát kapni” – jött csípőből a válasz.
„Majd amikor azt mondtam, hogy sajnos nincs készpénzem, de veszek nekik ételt, akkor győzködni kezdett, hogy vegyek ki inkább készpénzt az automatából. Nagyon rosszul éreztem magam. A testbeszéde, az, amilyen közel jött hozzám, olyan érzést keltett bennem, mintha agresszívan szorítana be egyre jobban a sarokba. Amikor elmentem, még utánam szólt szemrehányóan: »Van a közelben automata!« Utólag esett le, hogy egy Örs vezér téri társaságban már láttam ezt a női ruhás alakot, akkor is leszólított valakit. Talán ott is ilyen lelki ráhatással próbálkozott” – mondta Anna, aki azért kereste meg a Metropolt a történetével, mert olvassa lapunkat, és szerette volna megtudni, hogy szerkesztőségünkben is ez a női ruhás férfi járt-e a társaival? Az általa mutatott fotók alapján egyértelmű, hogy ugyanarról van szó.
„Amikor adunk, akkor nem feladatunk ítélkezni és mérlegelni, hogy valóban rászoruló-e az illető” – magyarázta Márk, aki szociális segítőként dolgozik. „Nyilván pár forinttal nem oldjuk meg az életét a szerencsétlen sorsú embernek, de ha pénzt adunk, akkor azt már nem szabhatjuk meg, hogy mire költi: ételre, vagy egy üveg sörre? Az egyéni döntés, hogy adunk-e vagy sem, de akármi is a válasz, törekedjünk rá, hogy az emberi méltóságát ne sértsük meg annak, aki kér.”
„A koldulás a nagyvárosokban nem idegen jelenség, de nem könnyű kapásból megítélni, hogy valóban rászorulóval van-e dolgunk” – magyarázta dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus. „Az adományozás lélektana arra épül, hogy vannak olyan élethelyzetek, amelyek minden embert megérintenek, együttérzést váltanak ki, és nem tudunk kivonódni. Beleéljük magunkat a segélykérő szerepébe, azonosulunk vele. Ilyenkor a segítségnyújtás automatikus reakció. A spekulánsok ezt használják ki: ők a közösség segítőkészségével visszaélve kéregetnek, anélkül, hogy rászorultak lennének. Ez tulajdonképpen már egyfajta manipulatív magatartás, hiszen például a nőknél a kisgyerek, a férfiaknál pedig az elvesztett munka emlegetése beindítja az együttérzést és nyitja a pénztárcát.”
Magyarországon a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény 139. pontja értelmében, aki gyerekkorú társaságában, közterületen vagy nyilvános helyen, olyan módon koldul, hogy a járókelőket, illetve a nyilvános helyen jelenlévőket pénz átadása miatt leszólítja, az szabálysértést követ el.
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Nemcsak egy épületbe, de egy másik korba lép be az, aki meglátogatja ezt a könyvtárat.
A fővárosban nehéz a közlekedés kisgyerekkel.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre