
Különleges interjút adott Orbán Viktor: nézd végig nálunk!
A miniszterelnök az Ultrahang riporterével ült le beszélgetni.
Olyan tesztet mutatunk, ami a legtöbb ember számára bizony mumusnak számít. Ez pedig nem más, mint egy helyesírási kvíz! Gyönyörű anyanyelvünk amellett, hogy páratlanul gazdag, páratlanul nehéz is. Különösen igaz ez a földrajzi nevek helyesírása kapcsán. Te boldogulsz velük?
Ebben a kvízben bejárjuk a világot, legalább is nyelvtanilag. Lesz itt bőven fejtörő a magyar tájakról, de az óceánon túlról is. Indulhat a föld körüli expedíció, vagyis a földrajzi helyesírási kvíz?
Hányszor halljuk a turisták szájából, vagy a külföldi ismerőseinktől, hogy a magyar nyelv nehéz. Az a helyzet, hogy nem tévednek nagyot. Már eleve az egyedivé teszi nyelvünket, hogy a magyar agglutináló nyelv, vagyis a toldalékokat, a ragokat és a képzőket a szavak végére illesztjük, ellentétben például az angol vagy a német nyelvvel, ahol nem ragasztunk se toldalékot, se ragot a szótőhöz. A magyar nyelvben már egyetlen szó rengeteg nyelvtani információt tud hordozni. A házainkban szóban például ott van a többes szám, a birtokos-, és a helyhatározó is.
A magyar nyelvvel azonban nem csak a külföldieknek gyűlik meg a baja, hanem nekünk is, akik anyanyelvként használjuk. Örök kérdés, hogy vajon egyben vagy külön írjuk-e, hogy kell-e kötőjel, hogy miként toldalékoljuk a tulajdonneveket? És akkor ott van egy külön kategória, a földrajzi nevek helyesírása, ahol aztán pláne bele lehet kavarodni a kis- és nagybetűkbe, a kötőjelekbe és az egybe-, illetve különírás szabályaiba. Nézzük meg, neked hogy megy!
A miniszterelnök az Ultrahang riporterével ült le beszélgetni.
Amit Baranyi Krisztina csinált az életveszélyes.
Bár kényelmesnek tűnhet nem túl előnyös.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.