
Kiderült: ekkor indul a világűrbe a magyar űrhajós
A TV2 élőben fogja majd közvetíteni.
Több betörés, drogozás, besurranó tolvajok – így jellemzi a Józsefváros Százados negyedének helyzetét Weisz Gábor. A Százados negyed problémáján az önkormányzat nemhogy segített volna, hanem inkább rontott a közbiztonságon.
A Százados negyed romló közbiztonsága miatt aggódnak a helyiek. A napokban több betörés is történt, a lakók egyre nagyobb félelemben élnek – állítja Weisz Gábor, aki Facebook posztban tette közzé megdöbbentő tapasztalatait.
A közbiztonság hanyatlására többször és folyamatosan tettünk jelzéseket
– írja Józsefváros korábbi képviselője.
Weisz Gábor, aki 2010-2019 között töltött be aktív politikai szerepet a kerületben, állítja: az önkormányzat nemhogy megerősítette volna a biztonságot, hanem inkább leépítette azt.
Megszűnt a polgárőrség, az önkormányzati körzeti rendésznek így is nagy területet kell egyedül ellátnia, néha még a területén kívülre is vezénylik az állomány csökkenése miatt.
A helyi közterület-felügyelet sem a valódi problémákkal foglalkozik – állítja Weisz–, hanem “30 éve itt élő lakosokat vegzál”.
“Elképesztő, hogy eljárást indítottak egy helyi lakos ellen, aki 30 éve ugyanazon a murvás területen parkol. A bozótos gaztengert most hirtelen ‘zöldfelületnek’ nyilvánították.”
– fakadt ki.
Weisz szerint miközben a közterületi szabályokat önkényesen alkalmazzák, valós problémák maradnak megoldatlanul. A Százados negyed utcáin egyre gyakrabban jelennek meg prostituáltak, drogosok, besurranó tolvajok, alkoholisták és kéregetők.
Weisz Gábor felidézte azt is: évekkel ezelőtt lakossági fórumon próbálták felhívni a városvezetés figyelmét a növekvő problémákra. Pikó András polgármester, a közterület-felügyelet vezetője és a negyed akkori képviselője azonban elbagatellizálták az ügyet.
Konkrét kiröhögés volt a válasz, hogy máshol nagyobb a probléma, nincs itt semmi látnivaló.
- írta Weisz.
Akkor csírájában el lehetett volna fojtani a bajt, nem most, amikor már mindennaposak a bűncselekmények.
-tette hozzá.
Az új önkormányzati képviselő sem bizonyult aktívnak:
Megválasztása óta talán kétszer járt a körzetében, a közbiztonságról és a hajléktalanhelyzetről egy szót sem ejtett.
- állítja Weisz, aki szerint most is inkább a rendőrséget hibáztatják ahelyett, hogy vállalnák a felelősséget.
Megtudtuk: a jelenlegi helyzet annyira elkeserítő, hogy a mindennapi bevásárlást sem tudják zavartalanul végezni a negyedben. Nem tudnak úgy bemenni egy boltba, hogy egy kéregető ne állná útjukat, ne botlanának gyanús alakokba. Az üvegvisszaváltást sem tudják befogott orr nélkül megoldani, vagy éppen egy fekvő ember miatt az automatához férni. Ami még felháborítóbb: higiénikus bevásárlókosarakhoz sem jutnak, mert azokat is fedél nélküliek foglalják.
A Százados negyed sokáig Budapest egyik csendes, zöld és biztonságos szigete volt Józsefváros szívében. Mára azonban az itt élők egyre több problémát tapasztalnak.
A Százados negyedet mindig is szerencsésebb körülmények jellemezték, mint a problémákkal jobban terhelt középső Józsefvárost
– mondta Weisz. Elmondása szerint itt jellemzően középosztálybeli, magasabb iskolai végzettségű emberek vásároltak lakásokat, akik kifejezetten a biztonság és a nyugodt környezet miatt választották ezt a környéket.
Korábban ugyan problémát jelentett a Hungária körút túloldalán lévő Hős utcai gettó közelsége, de – mint fogalmazott -„a korábbi józsefvárosi fideszes városvezetés egyből lépett: rendőrpárok járták a negyed utcáit, a helyzet gyorsan és érezhetően javult”. Végül a Hős utcai gettót az állam le is bontotta, ezzel megszűnt egy jelentős, közbiztonságot veszélyeztető gócpont.
Az új baloldali, liberális vezetés azonban másképp tekintett a helyzetre.
Azt gondolhatták, hogy a Kőbányáról besugárzó probléma megszűnt, így további feladat a negyeddel kapcsolatban nincs
– mondta Weisz. Véleménye szerint ez súlyos tévedés volt:
A közbiztonságért folyamatosan tenni kell, akkor is, amikor úgy tűnik: nincs probléma.
Weisz részletesen beszélt arról is, hogy milyen konkrét változások következtek be: megszűnt a polgárőrség, fellazították a közösségi együttélés szabályait, például már nem tilos lépcsőházakban életvitelszerűen tartózkodni.Ez szerinte oda vezetett, hogy a lakók most már csak a rendőrséghez fordulhatnak segítségért, ha illetéktelenek, például hajléktalanok, költöznek be a társasházakba.
Például egy éve probléma volt az egyik új építésű lakópark garázsában: ott élt egy összeférhetetlen hajléktalan, a lakók pedig takaríthatták az emberi ürüléket.
A problémák nemcsak a lakóépületeket, hanem a köztereket is érintik.
Tudomásomra jutott, hogy prostituáltak vitték lépcsőházakba a ‘kuncsaftjaikat’. Ez korábban nem volt jellemző, még a Hős utca hírhedt korszakában sem.
Weisz szerint az egyik legnagyobb gond a városvezetés szemléletében rejlik: a liberális városvezetés a rendészeti kérdéseket kizárólag szociális kérdésként kezeli. Ők úgy hívják, hogy emberarcúság, azaz a renitensek azt csinálnak, amit akarnak, addig amíg vér nem folyik.
Szerinte nemcsak a lakók szenvednek, hanem maguk a hajléktalanok is:
Az utcán élés nem méltóság, hanem egy mindenki számára igen kellemetlen élethelyzet. Szenved a hajléktalan és szenvednek a negyed lakói is a mocsoktól, bűztől és a látványtól.
A megoldást szerinte újra a közbiztonság helyreállítása jelenthetné: „Ha valahol fertőződni kezd egy utca, akkor az önkormányzatnak kutya kötelessége együttműködni a rendőrséggel, és az adott területre állandó önkormányzati rendészt biztosítani.”
Hozzátette: jelenleg nincs elég önkormányzati rendész, korábban a közterület-felügyelet magasabb létszámmal dolgozott.
A közösségi terek állapotára is kitért:
A Százados negyed bevásárló körzetében soha nem látott züllés tapasztalható, rengeteg a kéregető és az italozó egyén. Szóltam az egyik áruháznak, válaszként kaptam egy 2000 forintos utalványt a kellemetlenségekért. Felháborító, hogy ennyivel akarják elintézni egy komoly problémát.
Weisz úgy látja: az önkormányzat támogatásával újjá lehetne szervezni a polgárőrséget is.
A korábbi vezetés autót, helyiséget és anyagi forrást is biztosított számukra, továbbá évente díjazták a polgárőröket. Ezt Pikóék megszüntették, de szükség lenne rá.
Végül személyes kötődéseit is megosztotta velünk:
Mi ott éltünk, a feleségem ott nőtt fel, még a kislányunk is oda született. Élő kapcsolatunk van a helyiekkel, közösségi programokat a mai napig szervezünk közösen a helyi civil közösséggel.
Úgy érzi, a lakók inkább hozzá és feleségéhez fordulnak, mint a hivatalos képviselőhöz:
Azt gondolom, hogy sokan azt se tudják ki az, sosem látták ott.
A helyzet szerinte nem fog változni addig, amíg a vezetés nem változtat szemléletet:
Amíg Pikó András és Karácsony Gergely nem tesz rendet a Népliget vonalán, addig a Százados negyed is tovább fog zülleni.
-hangsúlyozta.
Weisz kiemeli: a közbiztonsági válság összefügg a hajléktalansággal is, amelynek kezelését az önkormányzat szerinte teljesen félreérti. Ez egy komplex probléma, amit önkormányzati szemléletváltás nélkül nem tud egyedül kezelni a rendőrség. A megoldás szerinte több közterület-felügyelő, több rendész, egy új polgárőrség létrehozása, és a közösségi együttélés szabályainak szigorítása lenne.
A TV2 élőben fogja majd közvetíteni.
Mindössze hét éve kezdtük el ünnepelni a magyar filmet.
Zavartalan napunk lesz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre