„Minden perc, amit egy babával töltünk, felemelő” – magára hagyott babákat ringatnak a szegedi egyetemisták

Az egyetemista Égi Blanka és Kiss Teodóra bizony nem bulizással töltik a drága szabadidejüket. A fiatal lányok arra tették fel az életüket, hogy magára hagyott babák életébe csempésszenek szeretetet, biztonságot és figyelmet. A csecsemők ringatásában ma már egy egész csapat áll mellettük.



Megosztás
Szerző: H.N.ZS.
Létrehozva: 2024.11.25.
Módosítva: 2024.11.25.
újszülött babák csecsemő

Az „Örökké Haza” nevű különleges kezdeményezés a kórházban hagyott csecsemők gondozására fókuszál. Célja, hogy a magára hagyott babák is megkapják az életük első perceitől kezdve azokat a szeretetteljes pillanatokat, amelyeket minden gyermek megérdemel. Az ötlet életre hívója egy mindössze 21 éves egyetemista lány, Égi Blanka, aki küldetésének érzi, hogy a magára hagyott babák születésük percétől fogva érzelmi biztonságot kaphassanak, hogy ez a jövőben megkönnyíthesse az örökbefogadásukat. Az Örökké Haza egy olyan kezdeményezés, ami a Mathias Corvinus Collegium egyetemi programjának kereteiben valósult meg.

árva babák
A program magára hagyott babák szocializációjával foglalkozik – Fotó: Örökké Haza

Családi példa állt a fiatal lány előtt

Blanka már kiskorában tudta, hogy gyerekekkel szeretne foglalkozni, ugyanis édesanyja csodálatos példát állított elé. A fiatal lány jelenleg harmadéves gyógypedagógus-hallgató és a Mathias Corvinus Collegium másodéves Pszichológia Iskolás diákja. Az Örökké Haza program alapítója egyetem előtt szinte minden reggel magára hagyott babákkal tölti az idejét, hogy megadja nekik azt, amit vér szerinti szüleiktől nem kaphatnak meg.

Édesanyám gyermekkorom óta igazi példaképként állt előttem. Anya Baján egy családi bölcsődét vezet, és a gyermekekkel való kapcsolata számomra páratlan

– meséli a Metropolnak Blanka, aki kiskorában gyakran kísérte el édesanyját a munkahelyére, ami szerinte tudat alatt hozzájárult ahhoz az úthoz, amit választott.

Az általam megálmodott programban abban segítek a kórházban hagyott csecsemőknek, hogy az örökbefogadásuk előtt is szeretetteljes és biztonságos környezetben élhessenek

– magyarázza a fiatal lány, aki abban hisz, hogy minden gyermek megérdemli a szeretetet, függetlenül attól, hogy milyen körülmények között született.

Teodóra és Blanka hivatásként tekintenek a feladatukra – Fotó: Örökké Haza 

Misszióvá vált

Blanka már a legelején tudta, hogy ezt a projektet nem egyedül szeretné csinálni, így hívta meg a projektbe Kiss Teodórát, akivel közösen kezdték el felépíteni az Örökké Haza kezdeményezést, melybe azóta 16 önkéntes csatlakozott. Teodóra 23 éves, és jelenleg a Szegedi Állam- és Jogtudományi Kar negyedéves joghallgatója.

Kezdetben ez csak egy projektnek indult, de mára misszióvá vált. Szembesültem a probléma súlyosságával, illetve hitemből fakadóan felébredt bennem a vágy, a felelősségérzet, hogy tegyek a kórházban hagyott csecsemőkért. Csodálatos érzés volt a számunkra, amikor újabb önkéntesek csatlakoztak a projekthez. Velük közösen végeztük el az SZTE és az MCC közös felkészítő kurzusát, ami biztos szakmai alapokat adott mindannyiunknak

– fogalmazza meg lapunknak Teodóra. A babák ringatására egyelőre kizárólag a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán van lehetőség, ám Blanka és Teodóra abban bíznak, hogy országos szintre emelhetik a kezdeményezést, így további egyetemista önkéntesek csatlakozását is várják.

babák
A program már egy díjat is kapott – Fotó: Örökké Haza

A legfontosabb feladatunk az, hogy biztosítsuk számukra a testi-lelki közelséget és a szeretetteljes törődést. Ringatjuk, ölelgetjük őket, halkan éneklünk vagy mesélünk nekik, hogy megnyugodjanak és érezzék a törődést. Segítünk az etetésükben, pelenkázásukban is, természetesen a kórházi szakemberekkel együttműködve

– meséli a programról Blanka, aki szerint ez azért nagyon fontos, mert az első hónapokban az érintés, a biztonság érzése és a kötődés kialakulása alapvetően meghatározza egy gyermek érzelmi fejlődését. A szeretetteljes együttlét enyhíti a magukra hagyott csecsemők hiányérzetét.

Fontos munkát végeznek

Blanka és Teodóra szívvel-lélekkel ringatja a babákat.

Minden egyes pillanatban, amikor egy kis kezecske megragadja az ujjunkat, vagy elalszik a karjainkban, még inkább érezzük, milyen fontos az a munka, amit végzünk. Ez számunkra rendkívül meghatározó, persze szívbe markoló élmény is

– hangsúlyozza a magára hagyott babák jótevője, aki azt is kiemelte, egy pszichológus támogatását is biztosítja a program, hiszen rendkívül fontos az önkéntesek mentális egészségének stabilitása.

Szerencsére nagyon pozitívak a visszajelzések. Az Örökké Haza projekt folyamatosan erősíti az emberek érzékenységét a csecsemők és az örökbe fogadott gyermekek helyzete iránt, és sokak számára példaértékű kezdeményezés

– zárja a fiatal lány, aki azt is büszkén árulja el, hogy az Örökké Haza idén elnyerte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete zsűrijének Egészségértés különdíját.

Az egyetem segít

A Mathias Corvinus Collegium egyetemi programjában nagy hagyománya van a diákprojekteknek, amelyek célja, hogy az itt tanulók a megszerzett tudást a gyakorlatban is kamatoztatni tudják közösségi, kulturális és karitatív célok megvalósítására. Mindezt az MCC munkatársainak szakmai támogatásával. Az Örökké Haza is ilyen diákprojekt, amelyben önkéntesként az MCC és az SZTE diákjai vesznek részt. Nagy öröm volt számunkra, hogy az MCC mellett a Szegedi Tudományegyetem is támogatta a kezdeményezésünket, így indulhatott el az a szabadon választható kurzus, amely az önkéntesek szakmai felkészülését támogatja. Több kiváló szakember csatlakozott oktatóként a projekthez, hogy a leendő önkéntesek minél alaposabb elméleti és gyakorlati tudást szerezhessenek.

 

 

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás