
A Mindennapok Női Szemmel Egyesület szervezésében szakorvosok, civil és közéleti szereplők, saját életükben érintett anyák, feleségek, nagymamák osztották meg tapasztalataikat a Szűrj az életedért! figyelemfelkeltő rendezvényen az emlőrák elleni küzdelem hónapjában, a megelőzés és a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozva.
A Női Szemmel Egyesületet Király Nóra ötgyermekes családanya alapította 5 évvel ezelőtt azzal a céllal, hogy legyen egy, a magyar lányok és nők érdekvédelmében tevékenykedő, a társadalmi folyamatokat vállaltan „női szemmel” vizsgáló civil szervezet, amely kiemelt hangsúlyt fektet az egészségtudatosságra és a betegségmegelőzés témájára.
„A ráktól mindannyian félünk, de jó hír, hogy az orvostudomány fejlődik, egyre nagyobb arányban gyógyítható a mellrák. Erről beszélnünk kell, fontos, hogy bekerüljön a köztudatba! A valós történetek, személyes példák segítenek feldolgozni az eseményeket, amikor esetleg »rólunk van szó«. Tudom, hogy sok a munka, a tennivaló, de a szűrővizsgálatot be kell írni a naptárunkba, és el is kell menni!” – mondta Király Nóra a civil szervezet a mellrák elleni küzdelem hónapjában rendezett konferenciáján, ahol a szűrővizsgálatokon való részvételre buzdítottak mindenkit, annak életmentő fontosságára hívva fel a figyelmet a különböző civil szervezeteken, az érintettek által létrehozott, a sorstársakat segítő honlapokon, blogokon keresztül, de akár azzal a Kassai Etelka újságíró, szociális munkás szájából elhangzott mondattal is, hogy a szó szoros értelmében fogjuk kézen az ismerőseinket, és egyfajta trendi csajos programként tegyük fel a kérdést a barátnőnknek, a lányunknak, az anyánknak, anyósunknak, menyünknek, testvérünknek, szomszédasszonynak: „Menjünk el együtt?”
Dr. Takácsi-Nagy Zoltán József, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-helyettes főorvosa ismertette, évente 8000 új emlődaganatos megbetegedést diagnosztizálnak, amelyből 2000 halálos kimenetelű.
„Magyarország sajnos vezető helyet foglal el a daganatos halálozásban, éppen ezért a még Kásler Miklós miniszter úr vezetésével elindított Nemzeti Rákellenes Program azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra sikerüljön 10%-kal csökkenteni a daganat okozta elhalálozások számát. Ennek érdekében nagy hangsúlyt fektetünk az elsődleges és másodlagos megelőzésre” – tudtuk meg az onkológus szakembertől.
Dr. Kiss István, A rák ellen, az emberért, a holnapért! – Társadalmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hozzátette: „A megelőzés részben tudomány, részben művészet”.
„Vannak olyan tényezők, amiken nem tudunk változtatni, de önmagunkra való odafigyeléssel számos kockázati tényezőt befolyásolhatunk, lecsökkenthetünk. És ezek egyszerű dolgok. Elsődleges megelőzésként az életmód, a táplálkozás, a testmozgás, amivel jó hatással lehetünk az egészségünkre. A másodlagos megelőzési forma a szűrővizsgálatokon való részvétel! Ebben pedig maguk a civilek járhatnak elől jó példával a civilek, barátok, ismerősök számára.”
Tóth Tímea válogatott női kézilabdázó 40 esztendősen szembesült azzal, hogy ő is érintett, éppen, amikor egy lombikprogramba vágott volna bele.
„Sokkoló volt, amikor megtudtam. Húsvéthétfő volt – sokk, őrjöngés volt a reakcióm, hogy gyermekvárás örömei helyett kemény kezelés vár rám. Nem volt könnyű helyrebillenteni magam, hogy amíg nem vagyok egészséges, addig hiába akarok gyermeket” – beszélt őszintén élete eddigi legkeményebb meccséről Tímea, aki elmondta, az első pillanatban onkopszichológust keresett, aki segíti a gyógyulás útján, mert élsportoló létére sem szégyellte bevallani: ezt a küzdelmet nem bírná ki egyedül. Hozzátette, ebben az állapotban is meg akarja élni nőiességét, haj nélkül is szépnek látja magát.
„Jók ezek a turbánok, nekem tetszik, ezzel is együtt lehet élni!” – bátorított derűsen mindenkit a szűrővizsgálatokra, és a terápia végigcsinálására a kézilabdázónő, aki eddig 4 kezelésen van túl, és még 8 hátra van, mielőtt újrakezdődhet a babaprojekt.
Mogyorósi Henriette, a Harc a Hétfejű Sárkánnyal blog szerzője szintén személyes érintettség miatt vállalta a szűrővizsgálat melletti kampányt.
„Májusban volt az utolsó kezelés, tavaly szeptemberben diagnosztizálták nálam a mellrákot, 46 évesen. Nem az volt az első gondolatom, hogy meg fogok halni, hanem hogy „úristen, most mi lesz, hogy lesz?”. Szerencsére a férjem egy nagyon erős karakter, aki nem hagyott engem ebbe beletörni. Főzött, mosott, takarított, gyereket nevelt, amikor én kiestem. Az akkor 6 éves kicsi fiam egyszer megkérdezte, hogy: anya, meg fogsz halni? Ez borzasztó volt, de azt válaszoltam: nem, anya meg fog gyógyulni.” – tárta fel érzéseit Henriette, aki saját bevallása szerint önmaga megnyugtatására kezdett el blogolni, és hogy információval, praktikus tanácsokkal lássa el ismerőseit személyes úton szerzett jó tapasztalatai alapján.
Hargitai Márta, a raktulelok.hu alapítója, az Avon 2018 Mellrák Elleni Küzdelem Hősei pályázat közönségdíjazottja az önvizsgálat gyakorlatának jelentőségére hívta fel a figyelmet, amellyel kapcsolatban a weboldalán is számos videós segítség található.
„Gyógyult vagyok, a szakszerű orvosi kezelés mellett művészetterápiát alkalmaztam. A kemoterápiás időszak alatt a hányások és hasmenés között festettem. A weboldalamon remek kis sorstársi közösség jött létre, ezt is feladatomnak tekintem, hogy őket segítsem” – mondta el Márta, aki szorgalmazza, hogy az általa „onkológiai éberségnek” nevezett készség kifejlesztése érdekében a nők számára tanítsák az önvizsgálatot már a kamasz lányoknak is, kerüljön bele az általános iskolai oktatásba.
Imre-Horváth Zsuzsanna, a Mindennapok Női Szemmel Egyesület elnöke maga is megvallotta érintettségét.
„Az első gondolatom az volt, hogy meg fogok halni. Aztán a küzdelemhez a legnagyobb erőt a két fiam adta. Addig azt tanítottam nekik, hogy van a rákbetegség, amibe meg szoktak halni. Miután magam is beleestem, átírtam a mesét: anya beteg, vannak bennem rossz sejtecskék, de a doktor bácsi kiműti. Van egy folyadék, ami szintén gyógyít, de nem tud válogatni a jó és rossz sejtecskék között, ezért ki fog hullni a hajam, de minden rendben lesz. Nekem fel kell nevelnem a gyerekeimet”.
A magyar nők szépsége legendás, ezt még a mesterséges intelligencia sem tagadja.
90 embert helyeztek biztonságba.
Továbbra is vitatják, hogy a család egy ukrán árvát vagy tényleg egy felnőtt törpét vitt haza az otthonból.
A baleset következtében egy ember a helyszínen életét vesztette, hárman megsérültek.
Az érintett területeken jégeső eshet, és károkat okozhat az erős szél is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre