Az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján a tiszti főorvos elmondta, hogy egyre kevesebben vannak kórházban, az oltással pedig már a fiatalabb korosztályt is meg tudják célozni.
Magyarországon folyamatosan zajlik az oltás, a beoltottak száma 3 145 592 fő, közülük 1 349 314 fő már a második oltását is megkapta. 5216 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 742 198 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 241, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 24 762 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 445 920 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 271 516 fő. 9 459 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1 117-en vannak lélegeztetőgépen.
Vendéglátóegységekre vonatkozó szabályok
Kiss Róbert bejelentette, hogy április 19-étől kezdődik a védelmi intézkedések felfüggesztésének második szakasza. Április 19-étől érvényben maradnak a maszkviselési szabályok, a rendezvények tilalma, a kijárási tilalom szabályai, valamint a távoktatás. A vendéglátóüzletek esetében a teraszok kinyithatnak reggel 5-től ½ 10-ig; a teraszokon nem kell viselni maszkot, de a belső helyeken igen, és nem lehet fogyasztani. A vendéglátóüzlet munkatársai mindenhol kötelesek maszkot viselni.
Kiss Róbert arról is beszélt, hogy a határokon május 23-áig érvényben maradnak az ellenőrzési szabályok a schengeni határokon. A hatósági házi karantén alól két negatív PCR-teszt kell. Csütörtökön 517 ember nem viselt maszkot, ebből 512 eset a közterületeken volt. A vendéglátóüzletekben nem kellett intézkedni. A kijárási tilalmat 224-en szegték meg és 6228 hatósági házi karantént rendeltek el tegnap – tette hozzá a rendőr alezredes.
A teljes lakosság 32 százaléka megkapta az első oltást (Fotó: MTI/Balázs Attila)
A harmadik hullám csúcsán vagyunk
„A harmadik hullám csúcsán állunk. A mostani csökkenés rendkívül törékeny, tendenciát nem lehet levonni belőle. A járványügyi adatok egy hete stagnálnak, és egy picit csökkennek. A szennyvízadatokból ezt nem lehet még értékelni. Még bizonyosan egy hétig számítani kell arra, hogy ezen a szinten marad a fertőzöttek száma” – mondta az országos tiszti főorvos.
Müller Cecília szólt arról is, hogy a kórházban fekvők száma is csökkenőben van. „Már második napja van tízezer alatt a kórházban lévők száma, de még mindig magas ez a szám. 1117 fő szorul lélegeztetésre” – tette hozzá.
Már a teljes lakosság 32 százaléka megkapta az első oltást
Müller Cecília szerint továbbra is nagyon fontos, hogy ne fertőződjünk meg, és haladéktalanul vegyük fel a védőoltást.
„Már több mint 3,1 millió ember kapott védőoltást. Ez a teljes lakosság 32 százalékát jelenti, míg az unióban 17 százalékos ez az arány. Mindennek eredményeként hétről hétre újabb lépéseket tudunk bejelenteni ” – emelte ki.
„Nagyon fontos az egyéni védelem a brit mutáns terjedése miatt. Senki ne reménykedjen abban, hogy azok, akik oltakoztak, azokat megvédik majd a betegségtől. A különféle variánsok miatt nagyon veszélyes ez a vírus. A 65 év feletti regisztráltak 90 százaléka már be van oltva. A regisztrált 18–59 év közöttiek fele már beoltott. Ahhoz, hogy folyamatosan lépni tudjunk az oltási sorban, ahhoz mindenkinek regisztrálnia kell” – húzta alá.
„A vírus reprodukciós rátája 1 alá csökkent az elmúlt napokban. Ez az a viszonyszám, hogy egy fertőzött hány embernek adja át valóban a betegséget. Jelenleg egy fertőzött egy másik embernek adja át a vírust. Ha 1 alá csökken, akkor a fertőzöttek száma elkezd csökkeni. Látszik az intézkedések eredménye. A harmadik hullám tetején vagyunk” – magyarázta.
Müller Cecília bízik abban, hogy az átoltottsági arány növekedésével lassan elhagyhatjuk a harmadik hullámot.
Iskolai protokoll
A hétfőn kezdődő jelenléti oktatásról azt mondta Müller Cecília, hogy azt a járványügyi adatok tették lehetővé. Rendkívül lassan történik meg a szigorú szabályok módosítása.
„Visszatérhetnek a kisgyerekek a tantermi oktatásra, mert megtörténtek a fertőtlenítések is. Ugyanakkor az intézményeknek a korábban megismert járványügyi protokollokat be kell tartaniuk.” Müller Cecília szólt arról is, hogy nagyon fontos a szellőztetés az intézményekben, és a gyerekeket gyakran vigyék ki a szabadba.
Harmadik oltás?
Müller Cecília kérdésre azt mondta, hogy egyelőre nincsen korrekt, egzakt válasz arra, hogy kell-e harmadik oltás.
„A Pfizer cég vezetője arról beszélt, lehet, hogy a Pfizer-vakcinából is lehet, hogy kell harmadik oltás. Egyet tudunk, hogy a Magyarországon alkalmazott vakcinák védelmet adnak a súlyos szövődmények ellen. A jövőbeli oltási protokollok függnek a vírus jövőjétől, valamint a gyártók is vizsgálják a védőoltások beadása után az ellenanyagszinteket. Még sok a nyitott kérdés. Most tegyük védetté magunkat, mert akkor megmentjük magunkat az életveszélyes megbetegedéstől” – mondta Müller Cecília.