
Nem áll jól a szénánk: Baba Vanga második 2025-ös jóslata is valóra vált
Tényleg ennyire jól ismerte a jövőt Baba Vanga?
Mit sem ér a húsvét sonka nélkül. Árpás László, az etyeki sonkamester évtizedeken keresztül tökéletesítette a sonkakészítés tudományát, és most elárulja a titkát, hogy mitől lesz igazán finom a húsvéti csemege.
Etyek nem csak a jó borairól vált világhírűvé, hanem a településen készíti a messze földön elismert sonkáit a sonkamester. Árpás László a Délvidékről származik, és 23 éve foglalkozik sonkával. A hús szeretetét otthonról hozta. Már kisgyermek korában is szeretett disznóvágásokon részt venni és figyelni a nagyapja kezét, ahogy bánik a hússal.
A bor és a hús, egymást követi, és egymást szereti nagyon jó párosítás. Mióta Etyekre költöztem az életem részévé vált a sonka, és azóta igyekszem a tökéletességre törekedni úgy, hogy közben megőrzöm a tradíciót. Az elmúlt húsz évben nagyon sok jó borászt nevelt ki, ez a falu és kinevelt egy sonkamestert is.
-mondja mosolyogva László, aki egy véletlen folytán talált rá arra a pincére, ahol, amit tökéletes helyszínnek szolgál a kiváló sonkák elkészítésére.
Az elején nem úgy indult, hogy egy nagy sonka érlelő lesz belőle, de kinőtte magát. A jó sonka az alapanyagon múlik.
-árulja el a sonkamester a sikerének egyik titkát.
László Miskolc mellől Gesztelyről hozza az húst a tökéletes sonkához. A megfelelő alapanyag beszerzését a sózás, a füstölés, és a szárítás követi. Mivel az etyeki sonkamester a délvidékről származik, ahol a sonkákat préselik is, így ő is megőrizte ezt a hagyományt.
Nagyon fontos, hogy a jó sonkának van zsírja. Legalább egy-másfél centi legyen rajta. Nem beszélve az illatáról, amit a füstölés tesz teljessé. A jó sonkának szép színe van, és kemény a húsa.
-folytatja a mester, aki bükkfát használ a füstölésre.
A sonkát hideg vízbe kell tenni. A víz hőmérsékletét folyamatosan kell emelni. Ízesítésére borsot, fokhagymát, hagymát és babérlevelet kell használni. László az ízek harmóniájáért a vízbe még egy darab kolbászt is tesz.
Így láttam nagyapámtól, és nagyon finom ízt ad a kolbász, csak vigyázni kell, hogy jóval előbb ki kell venni. Addig főzzük a sonkát, míg a fogvájó könnyen bele nem megy. Nem nézzük az időt, csak azt nézzük, meg ezzel az egyszerű módszerrel, hogy puha e a hús. Ha megfőtt, otthagyjuk a fazekat. Megvárjuk míg kihűl a víz, és csak másnap vesszük, ki belőle. Ezzel a módszerrel iszonyú finom sonkánk lesz.
-mosolyodik el a sonkamester, aki azt tanácsolja, hogy sonka leve se menjen kárba. Érdemes felhasználni, és levest, babgulyást készíteni belőle, mert hihetetlenül finom ízt kölcsönöz az ételeknek. Természetesen a sonka mellé tálat tojásokat is ebben érdemes megfőzni.
Miután kihűl, betesszük a hűtőbe és szép szeleteljük. Tormával, tojással, friss zöldségekkel és a húsvéti foszlós kaláccsal nagyon finom étel kerül az ünnepi asztalra.
- zárja végül a beszélgetést a sonkamester.
Tényleg ennyire jól ismerte a jövőt Baba Vanga?
Ráadásul a tűz tovább is terjedt a járműről.
Lilák voltak az ujjai és ajkai.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre