1823-ban ezen a napon íródott a magyarok legjelentősebb műve. Az első versszakát kisiskolástól nyugdíjaskorig szinte kivétel nélkül mindenki ismeri, a másodikra már kevesebben emlékeznek.
1989 óta minden évben arra emlékezünk január 22-én, hogy Kölcsey Ferenc egy nagyobb csomag részeként befejezte és megjelölte dátummal Csekén a Himnusz kéziratát. Ezen a napon tüntetik ki a pedagógusokat is 1993 óta, 2022-ben pedig január 22-ét hivatalos állami emléknappá nyilvánította a magyar Országgyűlés. Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye -ami 1823-ban íródott-a nemzeti összetartozás egyik fontos sarokköve, a több mint ezeréves magyar államiság nemzeti jelképe. Az eredeti címén Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból (röviden Himnusz) Magyarország alaptörvénybe iktatott állami himnusza, egyben Kölcsei legnagyobb hatású verse, ami először Kisfaludy Károly Aurora című almanachjában jelent meg-írja a Wikipedia. A vers 8 versszakból áll, de a jeles eseményekkor csak az elsőt szoktuk felállva énekelni, így a második versszak -ami egyébként úgy kezdődik, hogy Őseinket felhozád- sokak emlékezetéből kikopott már.
A magyarságnak a 19. századig nem volt önálló nemzeti himnusza, mind a katolikusoknak, mind a reformátusoknak saját néphimnuszuk volt. Kölcsey mintegy 30 nyelvre lefordított és Erkel Ferenc által 1844-ben megzenésített, össznemzeti imádsággá váló műve, több próbálkozás után végül 1989-ben került jogszabályi védelem alá, hiszen ekkor lett az Alkotmány szövegének része.
Cseh Tamás énekes, dalszerző, előadóművész 1943. január 22-én született Budapesten. Sokat foglalkozott az indiánok kultúrájával, mely tapasztalatait regényben, rajzban és zenében is felhasználta. Jelentős szerepet játszott életében a színház, a Katona József színház alapító tagja volt. Liszt Ferenc- és Kossuth-díjas. 2009. augusztus 7-én hunyt el.
Az Empire State Building építését 95 éve, 1930. január 22-én kezdték el. New York város 102 emeletes, 381 méter magas épületének megépítésén 3400 munkás dolgozott, főként európai bevándorlók és indiánok. A rohamtempójú építkezés 14 építőmunkás életébe került, de az épület rekordidő, alig több mint egy év alatt készült el, és 1931. május 1-jén már át is adták.
Szent Vince egy vértanú volt, aki az Ibériai-félszigeten, Huescában született, valamikor a 3. században-olvasható a Wikipédián. Január 22., vagyis Vince napja különös jelentőséggel bír a boros gazdák életében is. Elsősorban mint időmeghatározó szentre gondoltak, gondolnak Szent Vincére. A mai napig sok nyelven használatos például az a mondás, hogy „Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince”. Vagyis ha Vince napján száraz az idő, akkor a pincék üresen maradnak. Emellett sokan használják még a „Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” mondást is. Vince szőlész-védőszentségéhez valószínűleg hozzájárulhatott a nevének népies szójátéka is: Vin-Cent annyit tesz, mint százszoros bor.
Folytatódnak a Ferencváros és Kelenföld állomás közötti harmadik vágány építésének munkálatai. A következő fázisban falazásra, integrált elemek beépítésére, a felsővezetéktartó oszlopok állítására és vágányszabályozásra kerül sor. Az érintett szakaszon a vonatok forgalmát is korlátozzák, ezért január 20-tól február 28-ig a munkanapok nagy részében napközben módosul a pécsi, a kaposvári, a soproni és a szombathelyi InterCityk, valamint a G10-es és az S36-os elővárosi vonatok menetrendje-írja a MÁV.
A koponyeg.hu szerint szerdán is marad eleinte a borult idő, majd (az ÉK-i tájak kivételével) nyugat felől csökken a felhőzet, előbukkan a nap. A szél délnyugatira fordul és megélénkül. +1, +6 fok lehet.
Rendezvény miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz 2025. január 22. és január 26. között Budapest V. és XIV. kerületében-írja a rendőrség. Tilos megállni január 22-én
Emellett 2025. január 23-án 22 órától január 26-án 16 óráig az V. kerületben az Apáczai Csere János utcában, a Hotel Intercontinental oldalán 10 gépjármű részére fenntartott helyen.
A Zene Háza fennállásának 3. évfordulóját a társadalmi felelősségvállalás fókuszba helyezésével ünnepli január 22-én: ennek keretében egy fellépésekkel, minikoncertekkel, zenetörténeti stand-uppal tarkított jótékonysági estet és adománygyűjtést szerveznek, melyen három szervezet támogatását tűzték ki célul. A megváltott belépőjegyek teljes összegét ezen három szervezet között osztják szét egyenlő arányban-olvasható az esemény leírásában.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre