Azt sokan hallották már, hogy Márton-napon lakomát kell tartani és libát kell enni, de hogy pontosan miért, azt viszont kevesen tudják. A libaevés oka egyszerű és évszázadokra vezethető vissza, mutatjuk mi az!
Szent Márton napját már a rómaiak is november 11-én ünnepelték. Ez a nap volt ugyanis a tél első napja, ilyenkor az új termésből és új borból lakomát tartottak, hogy jövőre is jó termés legyen. A lakoma része volt a liba is, vagyis Mars isten madara, ami latinul avis Matis. Ebből később pogány állatvágási ünnep lett, és így kerülhetett be a keresztény naptárba Márton madarának ünnepeként. A libaevés másik oka az lehet, hogy a legenda szerint amikor Szent Mártont püspökké akarták szentelni, a küldöttek elől a ludak óljába bújt, akik gágogásukkal elárulták, így 371-ben Márton végül püspök lett.
Az 1990-es évek elején 4 egyetemista fiú találta ki az egyedülállók (szinglik) napját, ami azért épp november 11-én van, mert a sok egyes (11. 11.) első ránézésre egy csapat egyedülállóra emlékeztet. Ekkor még Bachelors’ Daynek, azaz agglegények napjának hívták. Később ezen a napon bulikat is szerveztek az egyetemeken, ahol az egyedülállók ismerkedhettek, így lett november 11-e Single’s Day, vagyis szinglik napja. A ma már Double 11 (dupla tizenegy) névre hallgató „ünnep” azóta hasonló átalakuláson ment át, mint például a Valentin-nap. A kezdetben az emberi kapcsolatokról szóló ünnep ma már a világ egyik legnagyobb internetes kiárusítása lett. A szinglik napja ugyanis egyben az év végi nagy leárazások első napja. Ezt követi majd nem sokkal a Black Friday.
Ez a nap a fegyverszünet napja az első világháborús fegyverszüneti megállapodás emlékére. Az iratot egy vasúti kocsiban írták alá 1918. november 11-én 11 órakor, ekkor értek véget hivatalosan a harci cselekmények a nyugati fronton. A háborús cselekmények ugyanakkor még nem értek véget aznap teljesen, Oroszország és a volt Oszmán Birodalom területén folytatódtak.
A H6-os HÉV karbantartás miatt a hétvégén csak a Közvágóhíd és Tököl között közlekedett, ma pedig (november 11-én, hétfő) csak Szigetcsép és Ráckeve között közlekedik. A kimaradó szakaszokon pótlóbusz jár majd – írja a vasúttársaság.
Katona József Kecskeméten született 1791. november 11-én. 1802-től a pesti és kecskeméti piaristáknál tanult, 1807-től a filozófiai osztályokat Szegeden és Pesten, 1810-től a jogot Pesten végezte. 1811–13-ban műkedvelő színészként, fordítóként és íróként részt vett a pesti színtársulat munkájában. 1813-tól jurátusként, később pesti ügyvédi irodákban dolgozott. 1820. január 1-jén önálló irodát nyitott, 1826. november 1-jén főügyésszé választották. 1815-ben írta fő művének első változatát, Bánk-bán Magyar Ország Nádor Ispánya címmel. A Bánk bán a XIX. századi magyar irodalom három nagy drámájának egyike, lassan jutott elismeréshez, mígnem 1848. március 15-én műsorra tűzték.
A koponyeg.hu előrejelzése szerint hétfőn erősen felhős, párás időre számíthatunk, reggel több helyen köd is képződhet. A nappali csúcshőmérséklet körülbelül 10 fok lesz és emellett az ÉK-i szél még meg is élénkül.
Egészen pontosan a Budapesti Történeti Múzeumban (1014 Budapest, Szent György tér 2.) Hirtling István színművész és Mészáros Tibor irodalomtörténész tolmácsolásában részletek hangzanak el a Márai-életműből, illetve különleges és alig ismert információkat is megtudhat a közönség a szerzőről. További információ az estéről itt olvasható.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre