Itt az első adventi hétvége: megkezdődik a tömeges vásárlás, de vasárnap meggyújtjuk az első gyertyát is - fontos, hogy legyen idő az elcsendesedésre is. Íme minden tudnivaló az adventi ünnepkörről!
Az advent a keresztény ünnepkör része, de immár "beépült" a magyar szokások közé, és a nagy többség megemlékezik róla, függetlenül attól, mi a vallása vagy éppen hívő-e.
Mit jelent a keresztény kultúrkörben advent első vasárnapja? Ez a karácsony "hivatalos" napját, vagyis december 25-ét megelőző 4. vasárnap. Ekkor gyújtjuk meg az első gyertyát. A keresztények között is vannak kivételek: a görögkatolikusoknál például a hatodik vasárnaptól tartják az adventet. Az ortodox keresztényeknél egy negyvennapos böjt előzi meg az időszakot, úgy, mint húsvétkor.
A hagyomány, vagyis az adventi időszak története egészen a 4. századig nyúlik vissza: a gallikán liturgiában a vízkeresztkor (január 6.) tartott felnőttkeresztelést megelőző négyhetes időszak volt az adventi időszak. Az 5. században aztán már a karácsony vált jelentősebb ünneppé, ezért ehhez kötődött az először hathetes, majd a négyhetes advent.
Az adventi időszak kezdete minden évben november 27. és december 3. közé esik, idén advent első vasárnapja december 1-jére esik. Az ünnepkör vízkeresztig, vagyis január 6. hétfőig tart.
A régi egyházi naptárban vasárnappal kezdődik a hét, ezért az advent négy hete is négy vasárnapig tart. Az első adventi vasárnap az egyházi év kezdetét is jelenti.
Jelentése: eljövetel, és a latin adventus Domini kifejezésből származik az advent (ádvent, úrjövet) szó. Régebben egyes vidékeken kisböjtnek is nevezték ezt az időszakot. Ez az időszak a karácsonyt megelőző várakozás ideje, az Úr eljövetelének várása.
Régen böjtöltek is, ma már ez nem jellemző. Az 1800-as években még "szigorúbb" volt az ünnep: még esküvőt is csak külön engedéllyel lehetett ebben az időszakban tartani. Ma a hívők körében elsősorban az elcsendesedésről, a visszafogottságról, a több imáról és lelki olvasmányról, valamint a bűnbocsánat szentségéhez járulásról szól ez az időszak. Egy másik adventi szokásunkat sem tartják már sokan: a szentcsalád-járást, vagyis amikor minden nap más házhoz visznek egy szent családot ábrázoló képet, imákat mondtak, és kisebb szertartásokat mutattak be körülötte.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre