„Az óbudai bérlakásprogramból bérlakásátverés lett” – mondta el a Metropolnak Gyepes Ádám, Óbuda fideszes képviselője annak kapcsán, hogy csak 15 bérlakást kap az önkormányzat egy épülő társasházból, miközben odaadta a vállalkozónak a telket.
Finoman szólva is „érdekes” Óbuda bérlakásprogramja, annak ellenére, hogy a 2019-es önkormányzati választási kampányban a baloldal hangsúlyos eleme volt azok megőrzése és építése, most viszont úgy fest, jóval többet adnak el, mint építenek. A közelmúltban indult társasház építéséből is csak 15 lakást kap a kerület, noha a telket odaadta a vállalkozónak.
Kiss László 2019-es kampányígéreteinek egyik központi eleme volt a szociális bérlakásépítés, az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok eladásának tilalma és a bérlők segítése. Ahogy az összes többi ígéretét, ezeket is már rögtön a választás másnapján megszegte. A Kiss vezette önkormányzat egyik első döntése volt a bérlakásban élők bérleti díjának megemelése és a közös költség teljes áthárítása a lakókra. Ezzel azonnal 120–200 ezer forinttal emelkedett a bérlők kiadása, amelyet azóta további terhek, parkolásidíj-emelések követtek. Ezt egyszerűen a bérlakásban élők sarcolásának lehet nevezni, semmiképpen sem segítségnek
– mondta el kérdésünkre Gyepes Ádám, Óbuda-Békásmegyer fideszes képviselője.
A bérlakásépítési program ugyancsak Kissék hatalmas kudarca. Az első két évben semmilyen erre irányuló akarat nem jelent meg, még ötlet szinten sem merült fel a baloldalban, hogy beváltsa kampányígéreteit. Egyetlen bérlakás sem épült Óbudán. Éppen ellenkezőleg, 2019 óta éves szinten százas nagyságrendben hirdetik meg eladásra a meglévő önkormányzati tulajdonú ingatlanokat, aminek az lett az eredménye, hogy 2023-ra – a DK-s polgármester vezetése alatt – jelentősen lecsökkent a bérlakásállomány
– mutatott rá a kormánypárti képviselő, aki hozzátette: „A korábbi, Bús Balázs vezette önkormányzat indította el a bérlakásépítési programot a III. kerületben. Ennek eredményeként több 100 új, szociális bérlakás épült volna a pünkösdfürdői ideiglenes piac helyére.”
Gyepes szerint szó sincs itt semmiféle bérlakásépítési programról. „A jó öreg forgatókönyv került elő, amit 2010 előtt már annyiszor láthattunk országos szinten. Építés helyett eladás. Szabó Tímeáéknak eszük ágában sem volt bérlakásépítési programot indítani. Helyette újabb Római-parthoz közeli lakópark épül a bérlakásépítési program helyett.”
A tavalyi évben aztán beindult a baloldali propaganda a »nagy bérlakásépítési programmal« kapcsolatban, de bárki számára azonnal látható volt, hogy program helyett ez is csak egy sima ingatlanspekulációs üzlet. Kiss László újabb »deal«-jének keretében tulajdonképpen egy sok százmillió forintot érő önkormányzati telket sikerült átjátszaniuk egy befektető részére. Az értékes telekért cserébe mindössze 15 lakást kap ellenértékként az önkormányzat a megépülő 291 lakásos békásmegyeri lakóépületben. A felépülő új házakban tehát 276 lakás a befektetőé marad, a III. kerület csupán 15 lakást kap úgy, hogy még a telket is az önkormányzat adta. Ezzel az óbudai polgárok ismét csak veszítettek. Ki kell mondani, hogy Kiss László bérlakásprogramja nem több, mint egy ócska hazugság. »Hazudtunk reggel, éjjel és este…« idézhetjük a klasszikust, mert ez esetben sincs ez másként.
– hangsúlyozta Gyepes. Mint mondta: „A Gyurcsány Ferenc és Szabó Tímea nevével fémjelzett DK-s önkormányzat tehát egy több száz lakásos társasházra írt ki pályázatot úgy, hogy mindössze 15 lakást tarthat meg ebből a városrész. Mindeközben pedig szinte minden hónapban ennél több üresen álló önkormányzati bérlakást adnak el mindenféle észszerű magyarázat nélkül.”
Sok kerületinek nem tetszik, ahogyan a DK-s vezetésű kerület gazdálkodik a bérlakásokkal.
„A híres építkezés, ahol a tervek szerint 15 »tanácsi« lakás is megépül majd. 300 másik mellett. Doktor »Deal« 15 garzonlakásért boltolta el a pünkösdfürdői telket” – írja az egyik kerületi lakó a városrész Facebook-csoportjában a Pünkösdfürdő utcai építkezés kapcsán. „De ha jól emlékszem a választási kampányára, nem 15 önkormányzati szociális lakást ígért, ugye? Ennyit sikerült 5 év alatt?”– kérdezi egy másik, amelyre jött is a válasz: „Nem, 200-at ígért. Nulla lesz belőle, ugyanis ezek sem szociális bérlakások lesznek. Szociális célra a világon sehol nem vadiúj luxusingatlanban engednek át lakásokat. Szociális alapú bérlakásnak a jelenleg lakatlan, lerobbant állapotú lakások lettek volna alkalmasak, miután felújították, lakhatóvá tették azokat. Ehelyett úgy hirdették meg ezeket piaci alapú bérlakásként, hogy a pályázat nyertesének kell saját költségen felújítani. Nehogy már valamit csinálniuk kelljen polgiéknak...” Egy másik lakó szerint: „Benne van a kiírásban, hogy milyen értékben kell felújíttatni. Hogy aztán azt a bérlő mennyiből oldja meg, az ő dolga. Viszont nyilván bizonylatokkal kell igazolni a kiadásokat, tehát saját munka, családi kaláka eleve kizárt” –jegyezte meg egy másik kerületi. Tisztázzuk, a polgi nem 200 új bérlakásról, hanem 200 új SZOCIÁLIS bérlakásról beszélt. A most épülő 15 NEM az lesz...Konkrétan nulla darab SZOCIÁLIS bérlakás létesült eddig... Ha akár egyet is létesíteni kívánna ebben a ciklusban, arról már tudnunk kéne” – írta egy másik helyi.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre