Bár fogynak, de még „őrzik a lángot” Budapesten a régi, városképet javító újságosbódék. Néhányba üzemeltetőt keresnek, és tervpályázatot is kiírtak az újonnan épülő pavilonok építészeti megoldásaira. Nem is olyan régen még Budapest minden sarkán találtunk egy újságosbódét, előtte pedig trafikot. Ma, a mobiltelefonok korszakában fogynak a bódék – de még kitartanak!
A Metropol megkereste a még az utcákon megtalálható újságosbódék tulajdonosát, a Lapker Zrt.-t. „Országosan jelenleg több mint 60 pavilonunk szolgálja ki a vásárlói igényeket” – válaszolta kérdésünkre a Magyar Lapterjesztő Zrt. Az országban még mindig Budapesten van a legtöbb újságosbódé, míg vidéken egyre kevesebb helyen lehet hírlapárusító egységeket találni. Pedig egykor ezek a bódék karaktert adtak az utcaképnek, hasonlóan a telefonfülkékhez. De míg a telefonfülkék a múlt, az újságosbódék még mindig a jelen, és ez még így is lesz jó pár évig...
Több árusítóhelyre is keresnek embert
A háborús válság és az árak emelkedése nem segítette a pavilonok forgalmának fellendülését, de az üzemeltetők kitartanak: ma is keresnek olyan árusítót, aki ismét az utcai bódékból osztogatná a lapokat a vevőknek. „A munkavállalói piac nehézségeivel mi is küzdünk, több elárusítóhelyre jelenleg is keresünk üzemeltetőket, eladókollégákat, ezek csak átmenetileg tartanak zárva” – közölte Szirtes Bernadett kommunikációs és marketingvezető.
Bádogdoboz, „sífelvonó”
Az 50-es, 60-as, 70-es években nem éppen a legszebb pavilonok készültek el, így ezek nem javítottak, hanem inkább rontottak a városképen, ugyanakkor nagyon jellemzőek és ebből kifolyólag szerethetőek voltak. Ekkor csiga vagy trapéz alakú bádog-, illetve vasépítmények várták az újságolvasókat. Ezeknél a bódéknál a tetők inkább hasonlítottak egy sífelvonóra, mint egy hírlapárusító helyiségre. ’56-ban sok pavilon megrongálódott, és a szabadságharc után a többségüket már nem állították helyre.
Egykor ilyenek uralták Budapest látképét. MTI Fotó: Fényes Tamás
Következett a trafikos korszak
A 80-as, 90-es években a hírlapárusító helyeket felváltották a trafikok. A lapárusítás mellett itt édességet és dohánytermékeket is lehetett kapni. A régiek mellett készültek nagyobb, fekete-piros pavilonok is.
Pályázatot írtak ki a pavilonok új építészeti megoldásaira
2002-ben a Lapker Magyarország vásárolta meg a hírlapárusítás jogát, és ezzel a régmúltból visszamaradt és az újabb pavilonok is egy kézbe kerültek. Budapest Főváros Önkormányzatával közreműködve tervpályázatot írtak ki az új paviloncsalád építészeti kialakítására. Az azóta még működő és megmaradt „antik” típusú, sötétzöld és barnás árusítóhelyek szerencsére sokkal pofásabbak, mint ötven évvel ezelőtti őseik.