
"Orvos vagyok, és ezt a 3 italt soha nem innám meg"
Nap mint nap mérgezzük ezekkel magunkat.
Az edzés egyik legkellemetlenebb mellékhatása az izomláz. Van, aki utána napokig kíméli magát, más pedig rádolgozik, hogy gyorsabban elmúljon. De vajon melyik a helyes megoldás?
Megerőltető – pláne addig szokatlan – mozgás után gyakran jelentkezik izomfájdalom. Általában néhány óra múlva vagy másnap éri el a csúcspontját. Az izomláz nem betegség és nem is sportsérülés, annak ellenére, hogy ilyenkor az edzés hatására apró mikrosérülések keletkeznek, és ezek egyfajta gyulladásos folyamatot indítanak el, aminek a tejsav termelődése és lebomlása is része.
Természetesen nem muszáj minden edzésnek izomlázzal végződnie, de új mozgásforma vagy szintlépés esetén teljesen normális. A mikrosérülések utáni gyógyulás egyébként az izomépítés elengedhetetlen része. Az izomláz egyébként nem csak a kezdők sajátja, még a profi sportolók is megküzdenek vele. Az izomláz szerencsére könnyedén megkülönböztethető a sérüléstől – már csak azért is, mert késleltetve jelentkezik.
A legnagyobb baki, ha leállunk az edzéssel, vagy teljesen elkerüljük azokat a gyakorlatokat, amelyek kiváltották. Miután a panaszok csitulnak, érdemes újra megismételni a mozdulatokat. Az érintett izmok rövid pihentetése után folytassuk az edzést!
Ha nincs izomláz, akkor fejlődés sincs. Ez hatalmas butaság! A hatékonyság és a fájdalom között tehát semmiféle arányosság nincsen.
A nyújtás szerepét legtöbben alábecsülik, pedig ezzel akár meg is lehetne előzni az izomlázat. A könnyed mozgás egyébként még akkor is jót tesz, ha elsőre úgy tűnik, hogy az ágyból sem tudunk felkelni. Mindenképpen legyünk magunkhoz kíméletesek!
Könnyű beleesni abba a hibába, hogyha mindig ugyanúgy edzünk akkor megússzuk az izomlázat. Ezzel ugyanis a fejlődés lehetőségétől is megfosztjuk magunkat. Nem véletlen, hogy a profi sportolók is váltogatják a mozgásformákat, cserélgetik a gyakorlatokat és változtatják az ismétlésszámokat. A futók nem mindig csak futnak, és az úszók sem mindig csak úsznak – tehát nem csupán azt csinálják, amiben bajnokok.
Van néhány házi praktika izomláz ellen, ami soha nem megy ki a divatból, és nagyon hatásos. Mutatjuk:
Keserűsó – erős izomláz esetén szórjunk egy vagy két pohár keserűsót a fürdővízbe, majd 20 percig ázzunk benne.
Magnéziumolaj – a jótékony hatás eléréséhez masszírozzuk be az olajat a fájó izomba.
Borogatás – a hideg vagy épp meleg borogatással csökkenteni tudjuk az izomduzzanatot, és el tudjuk lazítani az izmokat.
Hidratálás – edzés közben rengeteg folyadék ürül a szervezetünkből, amit fontos pótolni. Igyunk sok vizet vagy sportitalokat.
Cseresznyelé – a cseresznyelé sok antioxidánst tartalmaz, amelyek enyhítik az izomlázat, épp ezért ajánlott az edzés utáni turmixba cseresznyelevet tenni.
Almaecet – tegyünk egy evőkanálnyit egy pohár meleg, mézes vízbe és kortyolgassuk el.
Nap mint nap mérgezzük ezekkel magunkat.
Elképesztően izgalmas fejlesztés zajlik.
Útmutató az ekcéma elleni harchoz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.