
"Talán újra kimondja, hogy apa" - súlyos kórral küzd a 9 éves kislány, apja szívszorító döntést hozott
Rendkívül ritka genetikai rendellenességgel küzd.
Vannak olyan napok, amiken az átlagosnál egy kicsit több fontos dolog történik. Ilyen nap többek között május 14-e is. Mutatjuk, mi minden történt ezen a napon, amik fontos változásokat hoztak a világban!
18 évvel doktorálása után orvosdoktorrá avatták szentgyörgyi gróf Hugonnai Vilmát, az első magyar orvosnőt. Mindez 1897-ben történt, méghozzá május 14-én. A magyarországi törvények 1895-ben királyi rendelettel történő megváltoztatása után a nők is folytathattak itthon egyetemi tanulmányokat. Hugonnay Vilma -mivel már 1869-től kezdve a zürichi egyetemen nők is tanulhattak- 1872-ben beiratkozott az és 1879-ben orvosi diplomát szerzett. 1880-ban hazatért, de diplomáját külön kérelme ellenére sem fogadták el, így sokáig csak bábaként tevékenykedett a világhírű szülész-nőgyógyász, dr. Tauffer Vilmos professzor mellett. Szülésznői munkája mellett ismeretterjesztő és felvilágosító jellegű könyveket kezdett írni-olvasható a Wikipédián.
Mark Zuckerberg ma ünnepli a 41. születésnapját. Fontos megjegyezni, hogy a Facebookot a kollégiumi szobájában lakótársaival, Dustin Moskovitzcal és Chris Hughesszal együtt indította el a Harvard egyetemen. A Facebook születése idején pedig nem volt más, mint az amerikai Harvard egyetem hallgatóinak belső kommunikációs csatornája. Később nyilvánossá, ingyenessé, mindenki számára elérhetővé tették.
Kovács László magyar–amerikai operatőr (Szelíd motorosok, Szellemirtók) 1933. május 14-én született. A Szelíd motorosok hozta meg számára az ismertséget 1969-ben és utána is számos filmben dolgozott, többek között az Öt könnyű darab, a New York, New York, a Papírhold, a Szellemirtók, a Ruby Cairo és a Szabadítsátok ki Willyt! 2-ben.
George Lucas producer, író, és sokak által kedvelt rendező 1944-ben született a kaliforniai Modestóban, ami a San Joaquin völgy északi végén gyorsan fejlődő farmközpontnak számított akkoriban. Gyermekkora akár egy Andy Hardy-filmbe is beillett volna: az udvarban cirkuszi mutatványokat, karneválokat rendezett, a közeli parkban pedig házilag barkácsolt, lábhajtású járgányaival versenyzett.
Kamermayer Károly 1829. születésű politikus előbb Buda, majd Pest szolgálatába lépett. 1861-ben Buda főjegyzője, majd 1867-ben Pest város tanácsnoka lett. Nagy érdemei vannak a városegyesítés tervének kidolgozásában. 1873-ban, az egyesített Budapest megszületésekor a népszerű várospolitikust nagy többséggel polgármesterré választották. Hivatalát 1873-tól 1896-ig látta el, mert további három terminusban is újraválasztották. 23 évi polgármestersége alatt indult meg Budapest világvárossá fejlődése.
34 évvel ezelőtt hunyt el Gerevich Aladár vívó, minden idők legeredményesebb magyar olimpikonja. Harmincnégyszeres magyar bajnok (kard egyéni, kardcsapat, tőr egyéni, tőrcsapat, párbajtőrcsapat) volt, emellett csak 1932. és 1960 között 7 olimpiai aranyérmet szerzett. Az első aranyérmét 22 évesen, míg az utolsót a római olimpián 50 évesen nyerte. Az összesen 10 olimpiai érmén túl még 19 világ- és Európa-bajnoki arany-, ezüst- és bronzérmet is szerzett karrierje során.
1955. május 14-én Albánia, Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország, Magyarország, az NDK, Románia és a Szovjetunió Varsóban aláírta a Varsói Szerződést, ami egy a barátságról, együttműködésről és a kölcsönös segítségnyújtásról szóló egyezmény. A közvetlen előzménye, hogy NSZK belépett a NATO-ba. Ezután a szovjet csapatok "segítséget nyújtva" a "nyugati agresszorok" ellen, tovább állomásoznak a kelet-európai országokban.
Méghozzá Adolphe Nicole, Svájcban. Egészen pontosa az úgynevezett kronográfot, a stopperórás időmérő szerkezetet szabadalmaztatta 163 évvel ezelőtt. A kronográf egyébként nem más, mint egy stopmechanizmussal készült karóra vagy zsebóra, melynek van start, állj, nulla helyzete. A hagyományos óra, perc, másodperc mutatókon kívül az alap kronográfos óránál van két plusz tárcsa, ami a másodpercet és a percet méri.
Méghozzá 39 évvel ezelőtt, 1986. május 14-én. Anne 1942-ben, tizenharmadik születésnapjára egy naplót kapott ajándékba. A napló elején lévő emblémát néhány nappal később kicserélte apja képére. A naplóba egy fiktív barátnőjének írta bejegyzéseit, akit Kittynek nevezett és a naplóbejegyzések "Drága Kitty", "Legdrágább Kitty", "Kedves Kitty" és hasonló megszólításokkal kezdődnek.
Edward Jenner 1796-ban egy tehenészlány megjegyzés után -miszerint ő már nem kaphatja el a himlőt, hiszen átesett a tehénhimlőn- vette rá magát, hogy ezen a téren kísérletezésbe kezdjen. Úgy döntött, hogy egy James Phipps nevű fiúnak napokig adagol egy tehén himlőhólyagjaiból származó váladékot, azaz tehénhimlővel fertőzte meg a fiút, aki viszont sikeresen átesett a betegségen. És később himlővel megfertőzve nem lett beteg. Így bebizonyosodott a vakcinázás jelentősége, melyet azóta is alkalmaznak a fertőzések elleni védelemben.
A www.koponyeg.hu szerint szerdán gomolyfelhők és napsütés váltakozására van kilátás, elszórtan zápor is előfordulhat. Az északi szél több helyen élénk lesz. A legalacsonyabb hőmérséklet hajnalban 0 és 8, a legmagasabb nappali érték 15 és 22 fok között alakul - tehát kissé melegszik már az idő.
Olaszországi kirándulást ígér a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenye, amely többek között a XIX. század ünnepelt nagybőgővirtuózát, Giovanni Bottesinit is megidézi egy romantikus operabetét megszólaltatásával, de sorra kerül Paganini komoly és mély érzelmeket is kifejező h-moll hegedűversenye és Richard Strauss hangulatfestő szimfonikus költeménye is. Az est szólistája a világhírű hegedű virtuóz, Baráti Kristóf, a karmester szerepében pedig Michelangelo Mazza legendás olasz mestert köszönthetjük. A koncertről további részletek itt olvashatók.
Rendkívül ritka genetikai rendellenességgel küzd.
Kíváncsi vagy, az univerzum mit tartogat ma számodra?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre