
Lecsúszott a cipzár: Hatalmas melleket villantott turisták ezrei előtt a kebelcsoda - Fotó!
Három hatalmas csodát is láthattak az arra sétáló járókelők.
1965-ben diplomázott a Színművészeti Főiskolán. Játszott Egerben, Miskolcon, az Irodalmi Színpadon, Győrben, Nyíregyházán. Harminc éve a Debreceni Csokonai Színház tagja Csikos Sándor, aki Kossuth-díjas művész és a nemzet színésze.
Csikos Sándor óriási megtiszteltetésben részesült: megválasztották a nemzet színészének. A Hot! magazin pedig kíváncsi volt arra, milyen út vezetett ehhez a kitüntetéshez.
Hot!: Csíkosnak, Csikosnak vagy Csikósnak írták eredetileg a nevüket?
Csikos Sándor: Édesapámat Csíkosnak anyakönyvezték. Amikor a Színművészetire jártam, fölöttem két évvel tanult Csíkos Gabi, így tértem át a Csikosra.
Hot!: Karcagon éltek, 1941-ben született. Van emléke a háborúról?
Csikos Sándor: A telkünkön két ház állt, egy felső meg egy alsó. Az alsóban dagasztották a kenyeret, ott volt a kemence, a mosókonyha, oda kerültünk, amikor a felső házat egy orosz orvosnő foglalta el a tisztiszolgájával. Iván kedvelt engem, a térdére ültetett, és adott nekem egy kockacukrot. Ez megmaradt bennem, ahogy az is, amikor édesapám, aki háromszor vonult be – a végén GH-s volt –, szerencsésen hazatért a Don-kanyarból.
Hot!: Mi volt az édesapja foglalkozása?
Csikos Sándor: Gazdálkodó volt, paraszt polgár, később a Kisgazdapárt képviselője, Tiszafüredig terjedt a kerülete. 1948-ban megjelent egy fekete autó, kiszállt belőle Dobi István, és azt mondta édesapámnak, hogy adja vissza a mandátumát, és lépjen be a kommunista pártba. „Engem nem erre választottak az emberek” – hangzott a válasz. Ezután mindig utánanyúltak, hiába adott fel mindent. Két tehenünk meg egy lovunk maradt, azzal fuvarozott, amíg lehetett; kuláknak számítottunk, és az iskolában is így tartottak számon a bátyámmal, Jánossal.
Hot!: Ezért kellett elhagynia a karcagi gimnáziumot?
Csikos Sándor: 1955 karácsonyán kaptam egy guminyomdát, ’56 novemberében azzal nyomtattam röplapokat. Kirúgtak a középiskolából. Háztartásbeli, népi iparművész édesanyám közbenjárt, hogy ne az ország összes középiskolájából tiltsanak ki, de így is csak a debreceni Fazekas Gimnáziumba kerülhettem be. Az iskolában volt színjátszókör, Fényes Márta néni, Selmeczi Tibor édesanyja volt az egyik vezetője. Maszkos, jelmezes előadásokat tartottunk, ott javasolták, hogy meg kéne próbálni a Színművészetit.
Hot!: Hányadik próbálkozásra került be?
Csikos Sándor: Elsőre felvettek azzal, hogy nyaraljunk, pihenjünk, ősszel találkozunk. Abba az osztályba kerültem, ahová Tordai Teri és Béres Ilona járt. Csakhogy Meruk Vilmos behívatott a művelődésügyi minisztériumba, és elkezdett faggatni, hogy hány hold földünk volt. Fogalmam sem volt róla. Amikor pedig elmondtam, hogy a bátyám segédlelkész, már szó sem volt a főiskoláról. Négyen jártunk így: Dőry Virág, Ernyey Béla, Farkas Gabi meg én. Egy évig segédmunkás voltam, az árokpartot kaszáltam. A következő évben kerültem be Simon Zsuzsa osztályába.
Hot!: Hogy érezte magát az osztályában?
Csikos Sándor: A miénk volt a legstabilabb társaság: 12-en indultunk, annyian is végeztünk. Öt Kossuth-díjas, három színigazgató, három nemzet színésze van-volt köztünk. És mindenki a pályán maradt. Szerettük, tiszteltük a tanárainkat: Fischer Sándor beszédtechnikát oktatott, Gáti Józseffel Arany-balladákat elemeztünk, Montágh Imre a beszédet a személyiség részévé tette. Mindezt használtam, amikor a Debreceni Színjátszó Stúdióban oktattam, és a tanítás a szenvedélyemmé vált.
Hot!: A sok fiatal fiú és csinos lány között nem szövődtek szerelmek?
Csikos Sándor: Császár Angélának udvaroltam, később pedig Földessy Margitnak.
Hot!: Amikor diplomáztak, kötelező volt vidékre szerződni?
Csikos Sándor: Harmadikos korunktól a Madách Színházban gyakoroltunk. Csodálatos előadásokat láttam, például Gábor Miklóst a Hamletben. De a végzés után Egerbe szerződtem, onnan vitt Lendvai Ferenc Miskolcra.
Hot!: Amikor az Irodalmi Színpadhoz került, miért váltott?
Csikos Sándor: Nem nagyon láttam ott a jövőt: Angela Davisről, Che Guevaráról készült műsor.
Hot!: Közben több vidéki színházat is megjárt: Debrecent, Győrt, megint Debrecent, Nyíregyházát. Mikor volt ideje megnősülni?
Csikos Sándor: Negyvenéves voltam, amikor összeházasodtunk Pankotay Évával, a nyíregyházi színház titkárnőjével. Született egy fiunk, Sándor. Később elváltunk, de nagyon jó maradt a kapcsolat. A fiam angol–kommunikáció szakot végzett, jelenleg egy felvonócégnél dolgozik. Unokám sajnos nincs, de Cilának, a második feleségemnek a két unokájával pótoltuk a hiányt.
Hot!: A harmadik, máig tartó debreceni korszakában ismerte meg a második feleségét, Várhalmi Ilonát, az Ady Gimnázium művészeti vezetőjét. Hogy került ismét Debrecenbe?
Csikos Sándor: Nyíregyházán voltam színigazgató; a tagok szavaztak meg Léner Péter távozása után, hogy ne essen szét a társulat. Lengyel György hívott aztán Debrecenbe játszani, Cila pedig, aki zseniális pedagógus volt, tanítani. Nagyon sokat adott a város. Olyan szerzők nézték a próbákat, mint Ratkó József, Hubay Miklós, Szakonyi Károly, Borbély Szilárd... És Szabó Magda, aki ragaszkodott hozzá, hogy tegezzem, és hallgatott az ötleteimre. Nagyon szeretem a darabjait. Meglehetősen szépen beszélem a magyar nyelvet, ő meg meglehetősen jól írt.
Hot!: Amióta a pályán van, mindig vidéki színész volt, mégis megkapott minden díjat, állami és művészeti elismerést, most pedig a nemzet színésze lett. Csak az a tragikus, hogy a párja nem érhette meg a megtiszteltetést, a gondtalanabb életet.
Csikos Sándor: Sosem értettem az önmenedzseléshez. Debrecenben mindent megkaptam. Mindkét polgármester, Kósa Lajos és Papp László is a kultúra támogatói: újjávarázsolták a Csokonai Színházat, és megépítették a Csokonai Fórumot. Most kevesebbet játszottam: kilenc hónapig éjjel-nappal Cila mellett voltam. Agytrombózisa volt. Azt kérte, hogy ne vigyem kórházba, mert ő onnan már csak a temetőbe mehet. Az utolsó hónapban olyan állapotba került, hogy muszáj volt. De voltak még felvillanásai. Amikor a végén bementem hozzá, azzal, hogy „Én vagyok itt, Sanyi!”, kétszer is elfordult. Tudtam, hogy el akar menni.
El kellett engednem… Szép, hozzá méltóan derűs temetése volt; megjelentek a volt tanítványai is, és Fekete Károly püspök úr felemelően emlékezett meg az én Cilámról.
Három hatalmas csodát is láthattak az arra sétáló járókelők.
Megdöbbentő dolgokról beszélt Rumer Willis egy interjúban.
Fejsérülést szenvedett, ami belehalt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre