
Sóhajt és lélegzik egy sír a Kerepesi temetőben – legendás férfi nyugszik ott
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Tatár Imre betöltötte a 103. életévét. Nála idősebbek vannak a világon, de olyan, aki százévesen fogott bele egy új könyv megírásába, aligha. A Baross utcában nevelkedett újságíró Ködalakok című kötetében felbukkannak a XX. század budapesti helyszínei és figurái.
A Rózsadombon, a Bimbó utcában gyakran látnak sétálgatni egy bajuszos, sétabotos urat. Azt azonban senki meg nem mondaná róla, hogy betöltötte a 103. életévét. Tatár Imre újságíró 80 éves koráig naponta bejárt a Magyar Nemzet szerkesztőségébe, de a munkát azóta sem hagyta abba: könyveket ír.
1956-ban született naplója és Fogságból fogságba című, a munkaszolgálatban és hadifogságban töltött éveiről szóló könyve után százévesen ismét tollat ragadott.
Legújabb könyvében a régmúlt homályából „ködalakok” bukkannak elő és elevenednek meg. A Baross utcai festékboltos – a szerző édesapja –, a borbély és a hentes, Manci néni, aki jobb tortákat süt, mint a cukrász és a pesti Tavaszmező utcai Zrínyi Miklós Reálgimnázium 1938-ban érettségizett VIII. B osztálya, s az egykori cserkészcsapat. A szerző névsorolvasást is tart: rajta kívül mindenki az égi gimnáziumban van már, ki a holokauszt, ki a kommunizmus áldozata lett, van, akit másfelé sodort az élet vihara és van, akiből neves író lett.
– Cserkész voltam, a Rigó őrs vezetője. A Rigó őrsből három fiút vittek ki a Don-kanyarhoz, egyik se jött vissza. Én Bánhidára kerültem, az erőmű kibővítésén dolgoztunk és a hajunk szála nem görbült meg.
Innen Ukrajnába vitték őket. Amikor hírét vették, hogy Magyarországot megszállták a németek, néhányan átszöktek a szovjetekhez. Tatár Imre három évet töltött hadifogságban, erről az időről a szüleivel váltott levelezőlapok alapján mesél.
A sors fintora, hogy bajtársai, akik nem szöktek meg, már 1945-ben hazatérhettek.
Írtam a fogolytábor zenekarának megalakulásáról és mindennapi életéről, de arról is, milyen titkos, veszedelmes szerelmek szövődtek ott. Az oroszoknak ugyanis tilos volt a hadifoglyokkal szerelmi viszonyba kerülnie. Ezért maradt az én szerelmem is plátói: Verával egymást féltettük. Mégis, amikor el kellett búcsúznunk, a kezembe csúsztatta a fényképét, és bár nem volt szabad iratot elhozni, ezt a kis fényképet eldugtam és hazacsempésztem, ma is megvan.
Tatár Imre a könyvben felidézi Visegrádot is, ahol gyerekkorában, majd később újságíróként szép időket töltött. A könyv lapjain – amit február 15-én szerda délután 5 órakor mutatnak be a Magyar Újságírók Országos Szövetségének székházában –, sok ikonikus helyszín és XX. századi szereplő megelevenedik.
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Nemcsak egy épületbe, de egy másik korba lép be az, aki meglátogatja ezt a könyvtárat.
A fővárosban nehéz a közlekedés kisgyerekkel.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre