25 éve ért véget a Szomszédok: hihetetlen, de az igazi Etus még mindig a forgatás helyszínén él 

Lenke nénit, azaz Komlós Jucit kedvelte a legjobban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.25.
Tóth Etelka Etus forgatás Szomszédok

Negyed századdal ezelőtt, 1999. december 30-án ment adásba a legismertebb magyar televíziós sorozat. A Szomszédok igazi Etusa éppen abban a gazdagréti lakásban él, ahol annak idején a teleregényt forgatták. Örömmel elmesélt néhány kulisszatitkot, és azt is elárulta, milyen kapcsolatot ápolt a teleregény színészeivel.

A teleregényben Lantos utcának hívták a Csíkihegyek utcát / Fotó: Fanny

Megtaláltuk az igazi Etust. A szépkorú asszony a budapesti Csíkihegyek utca 1. szám alatt, vagyis éppen abban az épületben lakik, ahol a híres teleregényt, a Szomszédokat forgatták 1987-től. A Magyar Televízió az első hosszabb időt megélt hazai szappanopera kedvéért az első emelet mindhárom lakását megvásárolta a kitalált Takács, a Mágenheim és a Vágási család számára.

Etus kávét főzött Kulka Jánosnak, vagyis Mágenheim doktornak / Fotó: Fanny

Megkeserítette az ott lakók életét a forgatás

Az épület akkori lakói vegyes érzésekkel emlékeznek vissza a heti egy-két napot igénybe vevő forgatásokra. Van, aki szerint megkeserítette az életüket, hogy a stábtagok kiterítették a kábeleket, és időről időre akadályozták a közlekedésüket, hogy ne másszanak bele a felvételekbe, mások azért nehezteltek, mert az éjszakai forgatások alkalmával az utcán felállított reflektorok bevilágítottak a lakásukba. A Vágási-lakás feletti közvetlen szomszéd szívélyesen fogadott minket, és örömmel mesélt élményeiről. Sebes Józsefné, leánykori nevén Tóth Etelka büszkén elárulta: egy érdekes véletlennek köszönhetően történetesen Etus a beceneve. Pontosan az, mint a széria egyik főszereplőjének, a keramikusnak, Julcsi nagymamájának.

Rajong a kerámiákért

– Egy lényeges különbség van köztem és Csűrös Karola művésznő karaktere között. Magam is imádom a kerámia dísztárgyakat, amikkel tele a lakásom, ám magam nem vagyok keramikusművész, a Vasedényben dolgoztam boltvezetőként – meséli Tóth Etelka, akitől megtudtuk, a házban az egymás alatt elhelyezkedő lakások elrendezése azonos, ezért kijelenthető, hogy Vágásiék Etuséhoz hasonló ingatlanban töltötték a mindennapjaikat. Az asszony egyébként az épület első lakója volt. Természetesen rendszeresen találkozott a stábtagokkal, mi több, előfordult, hogy kisebb szívességeket tett nekik.

– Becsengettek, ha szükségük volt egy üvegre vagy egy pohárra, mert éppen hiányzott a kelléktárukból. Nagy élmény volt, hogy az egyik jelenetet is nálam vették fel, amelyben Mágenheim doktor ellátott egy rosszul levő gyereket. Megkértek, főzzek egy kávét, amit végül a felvételen egy színész nyújtott át neki. A csészét máig nagy becsben tartom. A szobám használatáért gázsit is kaptam. Az összegre már nem emlékszem, de arra igen, jól jött a háztartásba. Komoly pénznek számított – tette hozzá az idős asszony, aki a legjobban Lenke nénit, azaz Komlós Jucit kedvelte. – Egy tüneményes hölgy volt. Egyszerűen képtelenség volt neki előre köszönni. Egyáltalán nem voltak sztárallűrjei. Persze nagyon kedves volt Csűrös Karola, azaz Etus is. Mindig érdeklődött a családról, mert nagyon szerette a gyerekeket. Egy igazi színésznő volt, de mellette ember is.

Etus a lakásába is beengedte a Szomszédok stábját / Fotó: Fanny 

Zarándokhely az épület

Tóth Etus elárulta: a lakásában a Szomszédok befejezése után eltelt évtizedekben lecserélte a bútorzatot. Az épületben is történtek változások, például újrafestették a falakat.

– A házban eredeti egyebek között a folyosók pvc-burkolata, a lépcsőkorlátok és a lift” – avat be Sebes Józsefné, és hozzátette: a Szomszédok-turizmus máig létező jelenség. – Rendszeresen érkeznek csoportok, hogy megnézhessék, hol zajlottak a forgatások. Én szívesen beengedem őket, hogy fényképeket készíthessenek magukról a folyosókon.

(Fanny)

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás