Döntött az Országgyűlés Milák Kristóf tavalyi ügyében

Az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében az az edző is jogosulttá válhat az életjáradékra, akit a sportolója nem jelölt meg. Az edzőit és felkészítőit meg nem nevező Milák Kristóf tette váltotta ki az ügyet, amelynek végén Virth Balázs edző jó hírt kapott Schmidt Ádám sportért felelős államtitkártól.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.21. 08:10
Milák Kristóf Virth Balázs életjáradék schmidt ádám sportállamtitkár

Erkölcsi és anyagi kár is érte Virth Balázst, akit most rehabilitálnak. A mesteredző a tokiói olimpia után vette át Selmeci Attila nehéz örökségét és lett az olimpiai bajnok úszó, Milák Kristóf trénere. A budapesti világbajnokságon aratott győzelem és világcsúcs után azonban 2023 nyarától rosszra fordultak a dolgok. Olyannyira, hogy bár még a Miláknak arany- és ezüstérmet is hozó párizsi olimpia évében is segítette a felkészülését, a sportoló nem nevezett meg senkit edzőjének, így Virth is hoppon maradt. Mostanáig!

SCHMIDT Ádám; MILÁK Kristóf életjáradék Virth Balázs
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár (háttal) átadja az aranyérmet a győztes Milák Kristófnak a férfi 100 méteres pillangóúszás eredményhirdetésén a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában 2024. augusztus 3-án. MTI/Kovács Tamás

Megszületett a lex Milák Kristóf

Április végén még technikai akadály miatt nem, most az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében az az edző is jogosulttá válhat az életjáradékra, akit a sportolója nem jelölt meg. Ha egy sportoló senkit nem nevez meg a felkészítő edzőjeként, akkor a honvédelmi miniszter - Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár megfogalmazása értelmében a mindenkori sportminiszter - dönthet úgy, hogy az edző mégis jogosult az életjáradékra, amennyiben a jogosultságot megalapozó versenyt megelőzően közvetlenül, legalább egy évig folyamatosan szerepet vállalt az adott sportoló felkészítésében. Mindez egy évre visszamenőleg is érvényes, a visszamenőleges jogalkotás tilalma ugyanis felülírható, amennyiben a változás előnyös az érintettnek. 

 

Virth Balázs jogos jussa

Bár időnként Zala György erőnléti edzőt talán kivéve senki nem tudta, merre jár, mennyit edz, Milákot a vízben Virth Balázs készítette fel az olimpiára, így a mesteredző jogosulttá válik az edzői életjáradékra. A 46 éves szakembert, aki az év végén visszavonult Kapás Boglárka oldalán lett ismert, személyesen kereste fel a sportállamtitkár. Nyilvánvaló tehát, hogy Schmidt Ádám elismeri Virth Milákkal végzett munkáját, s felterjeszti a jutalomra. 

 Államtitkár úr felkeresett, és arról tájékoztatott, hogy megoldást találtak a problémámra. Ezúton is szeretném megköszönni, illetve mindenkinek, aki az ügyben mellettünk állt

 − hálálkodott Virth Balázs. 

A mesteredző nem véletlenül mondott köszönetet sokaknak, ugyanis Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke állt a kezdeményezés élére azzal, hogy az ősszel Selmeci Attila szakmai alelnökkel közösen írt levélben Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordult a kérdés rendezése érdekében. 

Reagált az elnök

Wladár Sándor úszóelnök a szövetség hivatalos felületein üdvözölte a kedvező és előremutató döntést.

Meggyőződésem, hogy megint sikerült valami jót tennünk. Az edzőink számára az elsődleges motiváció, hogy a versenyzőket a lehető legjobban felkészítsék, és mindig egy mosolyt lássanak az arcukon, amikor a nagy versenyen a falhoz érnek és felpillantanak az eredményjelzőre. Ehhez viszont nekik is olyan mennyiségű munkát kell elvégezni, ami az élsportban is párját ritkítja – úgy gondolom, kevés vagy tán egyetlen sportág sem kíván annyi aktív munkaórát, mint az úszás, hiszen itt naponta hat-hét órát ténylegesen ott kell tölteni a medence partján, minden héten, minden hónapban, évről évre. A felkészülés során hosszú hetekre szólítja őket edzőtáborokba a kötelesség – ez az edzőn túl a családjaiktól is komoly áldozatot kíván.

Mennyi az annyi?

Milák feledékenysége nyomán egyik felkészítője sem részesült egyszeri jutalomban és életjáradékban sem. Előbbhez végül hozzájutott Virth, Kovácshegyi Ferenc és Zala Györg, valamint a csapatorvos, a masszőr és még egy-két sportszakember. A 94 millió forintos versenyzői díj 60%-át, azaz 55,5 milliót osztottak szét köztük. Az életjáradékot a fentiek értelmében egyedül kiérdemlő Virth Balázs havonta dómentesen mintegy egymillió forintot kap majd élete végéig. Mivel a párizsi olimpia előtt elérte a 45 éves korhatárt, visszamenőleg is számíthat a pénzére. A sportolók esetében 35 felett jár az életjáradék. A 25 esztendős Milák Kristófnak még tíz évet várnia kell az első utalásra. Igaz, az összeg duplázódik a 2021-es arany- és ezüstérme jóvoltából. És ha úgy akarja, Los Angelesben emelheti a tétet!

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás