
Napra pontosan 67 éve égett el az a műhold, melynek fedélzetén az első négylábú asztronauta utazott. Már a kilövés pillanatában tudni lehetett, mi lesz a kutya sorsa, mégis fellőtték.
1958. április 14-én, vagyis 67 évvel ezelőtt égett el a Szputnyik–2 műhold az atmoszférába lépés során. Az űrhajó fedélzetén nem volt más, csak Lajka kutya, aminek nem ez okozta a halálát. Lajka (oroszul Ugatós) kutya volt az első élőlény a bolygónkról, ami Föld körüli pályára állt. A műholdat 1957. november 3-án indították Bajkonurból. A keverék négylábú eredetileg Moszkva utcáin kóborolt, és a sintértelepről választották ki kísérleti alanynak. Két másik kutyával együtt az emberekéhez hasonló felkészítést kapott (centrifuga, barokamra, vibrációtűrés), mielőtt felbocsátották az űrbe. A műholdnak (Szputnyik–2) nem volt visszatérő egysége, ezért Lajkára egyébként már a kilövés pillanatában a halál várt, de már a Föld körüli pályára állás után néhány órával elpusztult. Halálát a hőpajzs elvesztése okozta: emiatt a műhold belső tere 40, sőt akár 90°-ra is felhevült, a kutya így vélhetően órák alatt kiszáradt – olvasható a Wikipédián.
1970-ben ezen a napon robbanás történt az Apollo–13 űrhajóban. Az űrhajósokat azonban sikerült visszahozni a Földre. Az Apollo–13 az Egyesült Államok holdprogramjának, az Apollo-programnak a hetedik küldetése, és a harmadik leszállási kísérlete volt. A holdra szállás meghiúsult, a fő cél az űrhajósok megmentése lett. Az űrhajó parancsnoka, James Lovell szavai azóta szállóigévé váltak: „Houston, problémánk van”.
A magyarországi zsidó gyökerekkel bíró Oscar-díjas amerikai színész 1973-ban ezen a napon született. Első Oscar-díját A zongorista című filmjéért kapra, ami miatt meg kellett tanulnia Chopint játszani, lengyelül beszélni, hat hét alatt pedig több mint tizenhárom kilót kellett leadnia. Második aranyszobrát pedig a Magyarországon forgatott és a közelmúltban bemutatott A brutalista című film főszerepéért kapta.
A Facebookhoz nagyon hasonló közösségi oldalt Várady Zsolt fejlesztette és eredetileg wiw.hu (who is who) néven indult 2002. április 14-én. Később bővült a név egy i (internet) betűvel.
A világnapot 2011 óta rendezik meg. Két nagy szervezet: az American Library Association (Amerikai Könyvtárak Szövetsége – ALA), és az International Federation of Library Associations and Institutions (Könyvtári Egyesületek és Intézmények Nemzetközi Szövetsége – IFLA) kezdeményezte a megtartását. Célja, hogy felhívja a figyelmet a könyvtárak és könyvtárosok nyújtotta értékekre. Ezen a napon a könyvtárak különböző programokat szerveznek a látogatóknak.
A BKK tájékoztatása szerint április 14., hétfő üzemkezdettől – április 17., csütörtök üzemzárásig karbantartás miatt a H9-es HÉV Csömör és Cinkota között nem közlekedik majd, a kimaradt szakaszon pótlóbusszal utazhatnak.
A 19.45-kor kezdődő koncert a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben lesz Andrés Orozco-Estrada vezénylésével. A zenekar egy Shakespeare-darab inspirálta nyitányt, Sarasate előtt tisztelgő hegedűversenyt és önéletrajzi szerelmi történet ad elő, amelynek nemcsak programja különleges, de közreműködő művészei is azok. A koncertről itt lehet többet megtudni.
A koponyeg.hu szerint hétfőn erősen felhős idő ígérkezik, de komoly csapadék nem lesz. A déli szél többfelé megerősödik. 20-21 fok körül valószínű a csúcshőmérséklet.
A magyarok életszínvonala forog kockán.
A Fidesz elítéli a baloldal trükközését a fővárosi cégek vezetői pályázatával kapcsolatban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre