Neumann János ujjlenyomata mindenütt ott van a mai világunkban

Neumann Jánost mutatja be Bertha Lívia dokumentumfilmje.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2024.12.27.
Módosítva: 2024.12.27.
Neumann János Bertha Lívia Christopher Nolanon

A legpompásabb emberi elme című, Neumann János életét bemutató portré/dokumentumfilm tévépremierje december 27-én 20:50-kor a Duna műsorán! Bertha Lívia rendező alkotása a világhírű kutató lánya és a tudóstársak visszaemlékezései alapján mutatja be a 20. század emberének választott magyar matematikus lángelme felfedezéseit, kontinenseken átívelő pályafutását.

Neumann János
Itt a magyar Oppenheimer-film, Neumann Jánosról készült dokumentumfilm

A legpompásabb emberi elme című filmet akár a magyar Oppenheimerként is értelmezhetjük, de mindenképpen izgalmas háttérinformációkkal és adalékokkal szolgál a 7 Oscart besepert hollywoodi produkcióhoz.

Pázsit Imre atomfizikus professzor, a göteborgi Chalmers Műszaki Egyetem atomenergetikai tanszékének korábbi vezetője, a BME díszdoktora, a Michigan-i egyetem vendégprofesszora a díszbemutatón elhangzott méltatásában úgy fogalmazott:

„Nem véletlen, hogy Christopher Nolanon kívül még Bertha Lívia forgathatott Los Alamosban, Oppenheimer házában.”

Bertha Lívia kérdésünkre elmondta, a filmet már több amerikai egyetemre is meghívták, és egy svédországi turnén is bemutatják, többek között a Nobel-díjátadó helyszínén.

Bertha Lívia és Pázsit Imre A legpompásabb emberi elme című dokumentumfilm díszbemutatóján (Fotó: Fodor Erika)

A számítógép atyja

Neumann János, a számítógép atyjaként számon tartott, a 20. század első felének világhírű magyar származású tudósa elsőként ismerte fel, hogy a matematika a számítógéppel felfegyverkezve megváltoztathatja a világot. Teller Edével, Wigner Jenővel, Szilárd Leóval, és Kemény Jánossal, együtt az öt legendás tudós közé tartozott, akik az atomfegyver kifejlesztésének szigorúan titkos amerikai programjában szerepet vállaltak. Neumann a számítástechnika és a játékelmélet terén elért eredményeivel forradalmasította a 20. század tudományos-technikai fejlődését. Tudós létére politikai szerepet is vállalt, Eisenhower elnök stratégiai tanácsadójaként is dolgozott, 53 éves korában bekövetkezett haláláig.

@fezstory

Itt a magyar Openheimer! Bertha Lívia készített dokumentumfilmet Neumann Jánosról, akit a legpompásabb emberi elmeként tartottak számon világhírű tudós kortársai.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Neumann ujjlenyomata

A zsebünkben lévő okostelefonokon és számítógépeken, a mai meteorológiai és tőzsdei előrejelzéseken és a bennünk lévő DNS szerkezet működési elvén, de a holdjárók vagy az űrben keringő űrszondák működésén és a világ valamennyi nukleáris fegyverének mindegyikén egy ember ujjlenyomata mindenütt ott van. Ő Neumann János, az ember, akinek életműve az egész emberiség kultúráját, fejlődési irányait és életmódját mind a mai napig formálja.

Bertha Lívia fimjéről Rófusz Ferenc, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar rajzfilmrendező is elismeréssel beszélt és gratulált a rendezőnek
(Fotó: Fodor Erika)

A legpompásabb emberi elme

Egy zseni, aki felpörgette világot, s akit a huszadik század emberének választottak. Neumann János világhírű matematikus története Budapesttől Princetonon és Los Alamoson át Washingtonig. Visszaemlékezések, interjúk és kordokumentumok segítségével ismerhetjük meg korának egyik legkülönlegesebb tudósát, aki elsőként hasonlította össze a számítógépet az ember agy működésével, s aki mindenkinél korábban ismerte fel, hogy a matematika a számítógéppel felfegyverkezve megváltoztathatja a világot.

Fotó: Szappanos Éva

Megjelenik a Johnniac is

A legpompásabb emberi elme című dokumentumfilm a legnagyobb tengerentúli tudománytörténeti gyűjteményekben felelhető dokumentumok, illetve Neumann János lánya, Marina von Neumann Whitman apjával kapcsolatos személyes emlékei, és számos különleges archív felvétel felhasználásával készült. A film Neumann János budapesti, európai és amerikai életét, valamint legfontosabb felfedezéseit mutatja be. A film alkotócsapata Budapesttől Los Alamoson át Washingtonig forgatott, számos nemzetközi hírű tudományos intézményben, magyar, amerikai és angol szakértők közreműködésével.” A filmben részletek hallhatóak abból a különleges hangfelvételből is, amelyben Neumann János beszél a Voice of America magyar nyelvű adásában, egy évvel halála előtt. Emellett látható az az egyetlen róla fennmaradt mozgóképi felvétel is, amely 1953-ban az NBC televízió stúdiójában készült. A filmben felvillan majd a róla elnevezett „Johnniac” nevű számítógép is, melynek megépítését több másik számítógép mellett szintén Neumann János kezdeményezte, de ez az egyetlen, mely máig szinte teljes épségében fennmaradt.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás