
Palotai népviselet bemutató - egy színes előadás
A népviselet múltjáról és jelenéről, a palotai szokásokról mesél Artnerné Dudás Zsuzsanna, a Rákospalotai Örökségünk Egyesület alelnöke.
Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.
A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett.
A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.
2025.05.03. 15:00
Kútágas'77 Citerazenekar
Soltvadkert Város Citerazenekarát 1977-ben Duchai György alapította, aki a hangszerek készítője is volt. A zenekar kisebb szünetekkel azóta is töretlenül működik. 2020-ban a tagok megalapították a Kútágas Citerás Egyesületet, a zenekar pedig felvette a Kútágas’77 nevet. Az elmúlt években számos új taggal bővült a zenekar, elsősorban fiatalodott!
A zenekar feladatának tekinti a hagyományok megtartását, a környékbeli népdalok gyűjtését is. Rendszeresen fellépnek a környező települések rendezvényein, de vendégeskednek a testvértelepüléseken is ‒ a németországi Bodelshausen, az erdélyi Sarmaság és Torockó ‒, valamint szoros a kapcsolat kikindai barátaikkal is Szerbiában.
A zenekar nevéhez köthető a Kútágasra szállott elnevezésű Citerás Találkozó megszervezése, amit az utóbbi években Bócsán tart az egyesület.
A zenekar létszáma tizenhat fő, vezetője Duchai Judit.
A programon a kiállításra váltott belépővel lehet részt venni.
Időpont: május 03. 15.00
Helyszín: Néprajzi Múzeum (Budapest, Dózsa György út 35, 1146)
A népviselet múltjáról és jelenéről, a palotai szokásokról mesél Artnerné Dudás Zsuzsanna, a Rákospalotai Örökségünk Egyesület alelnöke.
„Készülünk kicsiknek és nagyoknak, végigvezetjük az érdeklődőket a hazai filmtörténet remekein.”
A rendezvényen sok ismert sláger fog felcsendülni a 60-as évektől napjainkig, így mindenki megtalálhatja a kedvenc dalait.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre