
Cigányzene a Budavári Palotanegyedben
Kezdjétek nálunk a hétvégére hangolódást! Gyertek ki a szabadba! Gyertek fel a teraszra! A program ingyenes.
Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.
A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett.
A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.
2025.05.03. 15:00
Kútágas'77 Citerazenekar
Soltvadkert Város Citerazenekarát 1977-ben Duchai György alapította, aki a hangszerek készítője is volt. A zenekar kisebb szünetekkel azóta is töretlenül működik. 2020-ban a tagok megalapították a Kútágas Citerás Egyesületet, a zenekar pedig felvette a Kútágas’77 nevet. Az elmúlt években számos új taggal bővült a zenekar, elsősorban fiatalodott!
A zenekar feladatának tekinti a hagyományok megtartását, a környékbeli népdalok gyűjtését is. Rendszeresen fellépnek a környező települések rendezvényein, de vendégeskednek a testvértelepüléseken is ‒ a németországi Bodelshausen, az erdélyi Sarmaság és Torockó ‒, valamint szoros a kapcsolat kikindai barátaikkal is Szerbiában.
A zenekar nevéhez köthető a Kútágasra szállott elnevezésű Citerás Találkozó megszervezése, amit az utóbbi években Bócsán tart az egyesület.
A zenekar létszáma tizenhat fő, vezetője Duchai Judit.
A programon a kiállításra váltott belépővel lehet részt venni.
Időpont: május 03. 15.00
Helyszín: Néprajzi Múzeum (Budapest, Dózsa György út 35, 1146)
Kezdjétek nálunk a hétvégére hangolódást! Gyertek ki a szabadba! Gyertek fel a teraszra! A program ingyenes.
Neves magyar és külföldi orgonaművészek tizennégy koncerten játsszák el Bach összes orgonaművét egy gondosan felépített tematika szerint.
József Attila munkássága meghatározta az egész magyar költészetet, így természetesen hatással volt Esterházy Péter és Örkény István munkásságára is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre