2019-ben egy szállodahajó maga alá gyűrt egy magyar rendezvényhajót, a Hableányt. Mi történt azon az esős éjszakán és hol tart az ügy öt évvel később, 2024-ben?
2019. május 29-én történt a magyar hajózás történetének legkomolyabb tragédiája a Duna budapesti szakaszán: a Margit híd egyik hídnyílásánál a pesti oldalhoz közeli mederpillérnél 21 óra 5 perckor elsüllyedt a Hableány nevű magyar rendezvényhajó, miután ütközött az MV Viking Sigyn svájci szállodahajóval. Ezt követően a Hableány felborult és teljesen elmerült a vízben – olvasható a Wikipédián. A szerencsétlenül járt hajón a baleset időpontjában 35 ember volt, közülük 7 embert emeltek ki élve a vízből, a később megtalált halálos áldozatok száma 27 fő volt (25 dél-koreai utas és a hajó 2 fős magyar legénysége), 1 embert pedig azóta is eltűntként tartanak nyilván. Azóta a bíróság a szállodahajó kapitányát tette felelőssé a történtekért. A hosszú ideig húzódó jogi procedúra után 2024 szeptemberében öt és fél év fogházra ítélték a Viking Sigyn kapitányát, az ügyben pedig már megszületett a kártérítési per ítélete is: 1,8 milliárd forintot kell fizetnie a tragédia okozóinak.
Harsányi János (John Charles Harsányi), Nobel-díjas amerikai közgazdász, a játékelmélet közgazdaságban való alkalmazásának megteremtője 1920. május 29-én született Budapesten. A játékelmélet, azon belül a nem kooperatív információs játékok (Bayesian-játékok) kutatója, illetve azok közgazdaságtanon belüli alkalmazásának megteremtője volt. Fontos hozzájárulást nyújtott a játékelmélet és a gazdasági érvelés alkalmazásához a politikai és erkölcsi filozófia és az egyensúlyelemzés tanulmányozása terén. Munkája eredményeként John Forbes Nashsal és Reinhard Seltennel megkapta az 1994-es közgazdasági tudományos Nobel-díjat. Marx György szerint ő is egy volt a marslakók közül.
Nem sokkal III. László váratlan halála után a Szent Korona visszakerült Magyarországra, így végre trónra kerülhetett II. András. Ő volt az első magyar király, akinek koronázási esküt kellett tennie, méghozzá 1205. május 29-én. Uralkodása idején a királyi birtokok mértéktelen eladományozása vette kezdetét, így rendkívüli adó kivetésével pótolta az elveszett birtokokból származó jövedelmet, a pénzrontástól sem riadt vissza. 1222-ben az elégedetlen főurak magukhoz ragadták a hatalmat, és kényszerítették az Aranybulla kiadására. Végül 1231-ben II. András megújította az Aranybullát, 1233-ban pedig kénytelen volt elfogadni a beregi egyezményt, amelyek az egyház hatalmának jelentős megerősödését mutatták. 1235-ben hunyt el és az egresi (ma Románia) kolostorban temették el.
Cholnoky László ismert kémikus és vegyész – aki többek között az A-vitaminnal kapcsolatos kutatásairól ismert – 125 éve ezen a napon született Ozorán. Gyógyszerészdoktori diplomájának megszerzése után Pécsett dolgozott, közben tanulmányúton Grazban is járt, ahol elsajátította a szerves anyagok mikroanalitikai módszereit. 1934-ben vegyészdoktori diplomát is szerzett, 1952-ben pedig a kémiai tudományok doktora lett. Tudományos munkássága középpontjában a vitaminkutatáshoz fontos karotinoidok tanulmányozása állt, ehhez és az A-vitaminokhoz kapcsolódó kutatásairól 75 dolgozatot publikált. 1959-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.
A köpönyeg.hu előrejelzése szerint a ragyogó napsütés mellett erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és elsősorban a Dunától keletre előfordulhat zivatar vagy zápor is. 24-26 fok valószínű délután.
Egy delegáció miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz május 28. és május 31. között Budapest V. és XIV. kerületében. Tilos lesz megállni május 29-én 8 órától 14 óra 30 percig az V. kerületben a Szalay utca páros számozású oldalán, a Vajkay utca és a Falk Miksa utca között. 16 órától 21 óráig pedig a XIV. kerületben az
Ma van az International Day of United Nations Peacekeepers is, ami nem más, mint az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által létrehozott nemzetközi emléknap, amit minden évben május 29-én tartanak. Az emléknap célja, hogy tisztelegjen mindazon férfiak és nők előtt, akik szolgáltak és továbbra is szolgálnak az Egyesült Nemzetek békefenntartó műveleteiben, és mindazok elszántsága és bátorsága emlékére, akik életüket vesztették a béke ügyéért – olvasható a Wikipédián.
Mi történt még május 29-én?
Egy közelgő leállásra figyelmezteti ügyfeleit a Raiffeisen Bank. A honlapjukon található közlemény szerint május 29-ére, június 8-ára és 9-ére rendszerfejlesztés miatt a pénzintézet üzemszünetet hirdetett: 21 és 22 óra között a myRaiffeisen mobilbanki szolgáltatás, és a myRaiffeisen Portal internetbanki szolgáltatás sem lesz elérhető!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre