Egyszerűbbé válhat a digitális nyelvtanulás

A pandémia miatt diákként és szülőként is megtapasztalhattuk a távoktatás előnyeit és nehézségeit is. Úgy látszik, hogy ez az oktatási forma a legtöbb ember élete része lesz a továbbiakban, ezért érdemes fejleszteni a digitális tananyagokon.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.11.15.
tanulás segítő

Az elmúlt években újra és újra felbukkanó pandémia addig soha nem tapasztalt akadályokat állított a magyar diákok, szülők és pedagógusok milliói elé. Kétségtelenül beköszöntött egy új korszak az oktatásban, az ehhez való alkalmazkodás azonban nagy kihívásokat tartogatott minden érintett számára.

A világjárvány korlátozta a nyelvtanulást

A világjárvány miatt például nem tanulhattak külföldi iskolákban nyelveket a diákok, de még a két tannyelvű iskolákban tanulók számára is beszűkültek a lehetőségek. A diákok és a szülők részéről is nagy igény mutatkozott tehát olyan online is elsajátítható komplex tananyagra, mely sokoldalúan képes fejleszteni nem csupán a nyelvtudást, de a kapcsolódó, szintén nélkülözhetetlen kompetenciákat is, ezért Rudi Andrea és Koch Márta kifejlesztett egy komplex két tannyelvű digitális tananyagcsomagot.

Az online és a digitális oktatás nagyban különbözik egymástól

– Az online és a digitális oktatás nem is állhatna távolabb egymástól, talán csak az a közös bennük, hogy mindkettőhöz internetkapcsolatra van szükségünk – kezdte Rudi Andrea mesterpedagógus, az Euronedu ötletgazdája és kifejlesztője. – Az online tanulás során a diák többnyire passzív, figyel, önállóan dolgozik, másol, tananyagot tölt le, és ez ennyiben ki is merül. A valóban digitális oktatásban a tanár facilitátori szerepet tölt be, vagyis nem az ő személye, hanem a tanuló aktív tevékenysége áll a középpontban, a tanár csupán irányít, támogat. Gyakori a csoportmunka, van szótár és szinoníma- funkció, multimédiás és egyéb hasznos szemléltető eszközök, amelyek a tanulót önállóságra, jobb kommunikációra, összetettebb gondolkodásra sarkallja. Az Euronedu rendszerének összeállítása során mindezt figyelembe vettük: 34 témakörön keresztül mutatjuk meg a német és az angol nyelvterület országismereti és interkulturális vonatkozásait számos kompetenciát fejlesztő, izgalmas és érdekes feladattal, amely jelenleg egyedülálló és a módszerei más oktatási területeken is kiválóan használhatók lehetnek.

Fotó: Shutterstock

A távoktatás továbbra is életünk része

Előreláthatólag a távoktatás továbbra is velünk fog maradni az újabb és újabb járványhullámok és a tantermi oktatást akadályozó egyéb tényezők miatt, mindent átható szemléletváltásra és merőben új módszerekre van szükség ahhoz, hogy a diákok eredményesen készülhessenek fel az előttük álló tanulmányi megmérettetésekre.

– Az Euronedu összeállítása során a fő célkitűzés az volt, hogy a célnyelvi civilizáció oktatásához egy komplex, a NAT által megfogalmazott szempontok szerinti tananyagot dolgozzunk ki, mely segít a hallgatóknak a távoktatásban, a szülők számára is transzparens és átlátható, ráadásul a tanároknak instant digitális eszközöket nyújt. A rendszer bármelyik iskola, nyelviskola, diák vagy szülő számára könnyen hozzáférhető egyszeri regisztrációval mindössze néhány nyelvóra áráért, de tervben van egy még praktikusabb, bárhol bármikor használható mobilapplikáció elkészítése is. A visszajelzések rendkívül pozitívak, a gyerekek és a pedagógusok is nagyon élvezik az Euroneduval végigvezetett órákat, közben természetesen minden érkező visszajelzést igyekszünk beforgatni a rendszer továbbfejlesztésébe – mondta Koch Márta nyelvtanár, az Euronedu másik megalkotója.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás