
Ez nem a tavaszi fáradtság: ezért lehetsz most nagyon kimerült
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
Ha gyakran felébredsz éjjel és nem tudod kipihenni magad, az hosszú távon káros az egészségre. Néhány trükköt érdemes bevetni ilyenkor!
A pihentető alvás elengedhetetlen a jó közérzet fenntartásához. Ha éjjel sokszor felébredsz, másnap nyűgösnek és ingerlékenynek érezheted magad, ami befolyásolja az életminőségedet is. Ha nagy a baj, mindenképp fordulj orvoshoz, átmeneti időszak esetén viszont érdemes kipróbálni tippjeinket!
A környezet döntő szerepet játszik a pihenés minőségét illetően, így hát tedd hálószobád a nyugalom szentélyévé. A hűvösebb levegő elősegíti a jobb alvást, ha teheted, tartsd a hőmérsékletet 19 fok körül. A levegő minősége is fontos, egy légtisztító sokat segíthet. Szerezz be kényelmes matracot és párnát, használj sötétítő függönyöket vagy alvómaszkot, hogy megszabadulj a nem kívánt fénytől, amely megzavarhatja a nyugalmad. Ha zajos a környezet, használj füldugót!
Az alvási ütemterv kialakítása jelentősen javíthat a helyzeten. Határozd meg, hogy hány órakor fekszel és kelsz, ennek megfelelően szabályozd a belső órádat. Ágyba bújás előtt lazíts, például olvass, vegyél egy forró fürdőt, vagy nyújts, jógázz egyet. Ilyenkor már kerüld az intenzív testmozgást, a koffein vagy nikotin fogyasztását, valamint a kék fényt kibocsátó elektronikus eszközök használatát.
A stressz és a szorongás ronthat az alvási szokásokon. Iktass be stresszkezelési technikákat napi rutinodba, végezz például légzésgyakorlatokat, meditálj, hogy megnyugtasd az elméd lefekvés előtt. Vezess naplót, és írj le minden aggodalmad, töltsd időt a természetben és a hobbijaidról se mondj le!
Az is segíthet, ha korlátozod a folyadékbevitelt lefekvés előtt. Bár fontos, hogy egész nap hidratált maradj, az éjszakai fürdőszobába mászkálás elkerülhető, ha este már nem iszol annyit, különösen igaz ez a koffeintartalmú italokra és az alkoholra.
Ha gyakran ég a gyomrod vagy refluxod van, akkor próbálj meg a bal oldaladon aludni, hogy enyhítsd a tüneteket. Amennyiben valamelyik oldaladon szeretsz aludni, érdemes egy párnát tenni a térded közé, hogy tehermentesítsd a medencéd és megakadályozd, hogy a gerinced éjszaka elforduljon. A háton alvóknak az segíthet, ha párnát tesznek a térdük alá, így biztosítva a gerinc természetes görbületének megőrzését, csökkentve a csípőre nehezedő terhelést.
Ha ébredéskor folyamatosan az órát nézegeted, azzal csak rontasz a helyzeten, mert növeled a szorongást, ami megnehezíti a visszaalvást. Ilyenkor a relaxációs technikák segíthetnek, de ha már mindent kipróbáltál és nem oldódott meg a probléma, akkor keress fel egy szakembert!
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
Tényleg ennyire egyszerű lenne? Vagy pont ettől ilyen nehéz?
Ezt a meglepő dolgot még a magyarok többsége sem ismeri!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre