
51 évesen hozta világra ikreit az újdonsült édesanya
Mindig is arról álmodott, hogy anya lesz.
A rosszul berendezett irodák nem csak a dolgozók közérzetére, de az egész cégre negatív hatással lehetnek. A nyílt terű irodák különösen próbatétel elé állítják a dolgozók komfortérzetét, amin ergonomikus berendezéssel javíthatunk.
A dolgozók munkahelyi komfortérzete kiemelt fontosságú a hatékony munkavégzés szempontjából is, hiszen a komfortérzet csökkenése pszichológiai tüneteket is okozhat, ami kihatással lehet a közösségben uralkodó légkörre és a munkafolyamatokra is. A nyílt terű irodákban (open office) fokozottan jelen lehet a komforthiányos állapot és az ebből fakadó frusztráció és elégedetlenség, ezért különösen fontos, hogy a munkáltatók a lehető leginkább ergonomikus munkakörnyezet megteremtésére törekedjenek.
Nem ergonomikus munkakörnyezetben nagyobb az esélye hát- és nyaki fájdalmak, vagy egyéb egészségügyi problémák kialakulásának, aminek egyenes következménye lehet a koncentráció, a teljesítmény és az általános jóllét romlása. Megjelenhetnek pszichológiai tünetek is, amelyek az irodában uralkodó légkörre és a közösségre is hatással lehetnek. Ilyen esetben a munkavállaló az egyéni diszkomfortérzetének okát gyakran nem a környezet tárgyi jellemzőiben keresi, hanem könnyen a kollégákon csattanhat a frusztráció.
Az open office, azaz a nyílt terű irodák kevesebb személyes teret adnak a dolgozóknak, ezért igen fontos, hogy a lehetőségekhez mérten a legkényelmesebbé alakítsuk az asztalokat.
– A munkavállalók komfortja az egész vállalat szempontjából fontos, hiszen nagyban befolyásolja a közös munkába, egy együttműködési helyzetbe való bevonódást, erre pedig jelentős hatása van a tér struktúrájának. Irodai munka közben a figyelem fókusza elsősorban a monitorokon van, viszont ilyenkor sem elhanyagolható például, hogy a dolgozók látják-e egymást – mondta prof. dr. Dúll Andrea környezetpszichológus, az MTA doktora. – Az open office ugyan elősegítheti az interakciókat, sok esetben viszont nem társul pozitív munkavállalói élménnyel: intenzív aktivációs, érzelmi állapotot idéz elő, ami kreatív folyamatok esetében hasznos lehet, de hatékonyság tekintetében általában nem kedvező körülmény. Az open office kevés ember- és feladattípus esetében működik jól, mivel magában hordozza a kitettség érzését: amikor a dolgozó folyamatosan látható, hallható és nem tud mit tenni a helyzet ellen, ez pedig gyakran okoz észrevehetetlenül is frusztrációt.
Annak érdekében, hogy a dolgozók munkakörnyezete a legoptimálisabban legyen kialakítva, a munkáltatónak érdemes kikérnie alkalmazottai véleményét az előtt és után is, hogy kipróbálták az új munkaeszközöket. Valamint edukációval is jelentősen javítható a munkahelyi légkör és a munkavállalók jólléte. Érdemes tájékoztatni a kollégákat arról, hogy hogyan használhatják tudatosan a munkaállomásaikat és mit tehetnek még a személyes komfortjuk javítása érdekében. Fontos tudniuk, hogy hogyan vehetik észre, ha a diszkomfort pszichológiai hatásai jelentkeznek rajtuk, és mit tehetnek annak érdekében, hogy elkerüljék vagy csökkentsék annak hatásait.


Mindig is arról álmodott, hogy anya lesz.

Ezt érdemes kerülni!

Lehet éppen te vagy az a szerencsés?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.