Így épült meg 126 éve a Fővám téri Vásárcsarnok – Galéria!
Ma az egész világ a csodájára jár, pedig nem volt egyszerű a története: az átadás előtt egy nappal égett le a Vásárcsarnok teljes tetőszerkezete Budapesten...
Pest és Buda 1873-as egyesülésével a magyar főváros megállíthatatlanul haladt a világvárossá válás útján. A megnövekedett igények kielégítésére építették meg Budapest szívében a Fővám téri Központi Vásárcsarnokot, a millenniumi eseménysorozat részeként. Az épületet először 126 évvel ezelőtt, 1897 februárjában tölthették meg élettel az árusok és vásárlók. A piac belső terét két részre osztották: az egyik oldalon a kiskereskedők, a másikon pedig a nagykereskedők kaptak helyet.
Átadás előtt egy nappal égett le a Vásárcsarnok tetőszerkezete
Több mint száz évvel ezelőtt a Nagycsarnok felépítésének költsége közel akkora volt (1 millió 900 ezer forint), mint a kerület másik négy csarnokának teljes költségvetése. A Vásárcsarnok költsége többek között a nagy áruforgalom gondtalan lebonyolításához szükséges alagút és vasúti sín kiépítése, valamint az épület átadása előtt egy nappal leégett tetőszerkezet helyreállítása miatt ugrott meg. A tűz pontos okát nem sikerült kideríteni, de feltételezhetően emberi mulasztás állt a háttérben.
Zsolnay kerámia díszíti az épületet
A mesés épület díszítésén a kor legelismertebb iparosai dolgoztak. Az acélszerkezetet a Schlick-féle vasöntöde készítette, a színes épületkerámia elemek, valamint a homlokzatot díszítő pirogránit pedig Zsolnay Vilmos gyárából kerültek ki.
Mi minden kapható a Vásárcsarnokban?
Szinte mindent megtalálhatunk a csarnokban, ami szem-szájnak ingere. A pultokon roskadoznak a friss gyümölcsök, zöldségek, húsfélék és tejtermékek. Igazi hungarikumokat is találhatunk a sorok között, mint a finomabbnál finomabb hazai paprika, kolbász, libamáj és pálinka; valamint számtalan ajándéktárgy közül is választhatunk.
Galériánkban megtekintheted, hogyan változott az évek során a Vásárcsarnok: