Budapestnél 1700 év után újra római hajó szelte a Duna vizét – Fotó!
Aki Budapesten kilátogatott a BME előtti partszakaszra egy lebilincselő, határokon és korszakokon átívelő kalandnak lehetett részese.
2022. július közepén bocsátották vízre a Duna németországi szakaszán egy nemzetközi összefogásnak köszönhetően azt az élethűen rekonstruált IV. századi lusoria típusú római őrhajót, amely a Mainzban feltárt eredeti római leletek alapján készült. A teljes életnagyságban megépített, 18 méter hosszú és 2,8 méter széles, hattonnás bárka a 3,2 millió euró költségvetésű projekt során az év végéig végig hajózik a Duna mentén egészen a Fekete-tengerig, majd 2023-tól egy évig minden helyszínen kiállítják.
A negyedik századi római hajót egy 10 országot tömörítő nemzetközi projekt keretében készítették régészek, hajóácsok, építészek, településtervezők. A cél egyebek mellett az egykori Római Birodalom határvonalán a folyó menti római emlékek kutatása és kortárs hasznosítási lehetőségeinek feltárása.
A hajó július 16-án rajtolt Németországból, és 24 fős legénységével a Dunán a Fekete-erdőtől egészen Románia keleti határáig halad végig, összekötve a Duna menti római örökséggel is rendelkező településeket. A hajó augusztus 15-én kötött ki a Műegyetem előtt és a következő állomása Százhalombatta lesz a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tájékoztatása szerint.
A projekt célja, a valóságnak teljes mértékben megfelelő felszereléssel végigevezni a Dunán, aminek köszönhetően jobban megismerhetjük és megérthetjük római elődeink harcászati, tudományos vagy éppen mindennapi életét Fotó: Metropol/Máté Krisztián