Ady Endre íróasztalának a felújítása Rostás Árpád következő nagy vállalkozása – legalábbis neki azt mondta a megbízó, hogy ez a bútordarab egykor a híres költőt szolgálta. A világhírű művészt egy ügyvéd bízta meg a feladattal. Vélhetően ez az a bútor, ami Csinszkával közös otthonukból eltűnt.
Rostás Árpád igazi művész az asztalosok között. Készített már bölcsőt az angol királyi párnak, és a magyar Parlament berendezésének restaurálása is az ő nevéhez fűződik. Most ismét egy nagy kihívás előtt áll: Ady Endre íróasztalát fogja felújítani. A nagyon rossz állapotú bútor felújításával egy ügyvéd bízta meg. Senki sem merte elvállalni az asztalt, mert korhadt és szúette, de a művész szereti a kihívásokat. Számtalan irodalmi remekmű készült rajra nagy költőnk tollából, legalábbis így tudja a megbízó, akit a titoktartási kötelezettsége miatt az asztalos nem nevezhet meg.
Egy ufónak tartanak, mert a tudásom régi, ősi technikákon alapul, amiről azt gondolják, hogy csak azért tudom, mert bizonyára a földönkívüliek hoztak magukkal. Ezért ajánlottak engem a megbízómnak, mert az egyetlen ember vagyok, aki úgy meg tudja csinálni az asztalt, hogy a végeredmény olyan lesz, mint az eredeti
– büszkélkedik a restaurátor mester.
Igazi kihívás lesz ez a felújítás. Az asztalt kontár kezek lekenték fekete, szuroktartalmú festékkel. Az első feladat a felület letisztítása és bogármentesítése lesz, mert ennyi év alatt a farágó bogarak beleeszik magukat az anyagba, nagyon nehéz eltávolítani belőle. De a művésznek erre is van egyedülálló technológiája. Egy különleges, általa készített, egyedi kence, ami munkásságának a titka. Árpád évek hosszú során keresztül kísérletezte ki a különleges készítményt, ami mára már a védjegyévé vált. Ezt a módszert fogja alkalmazni azon az asztalon is, ami feltehetően a híres költőnké volt.
Mikor a titkos receptről kérdeztük Árpádot, csak mosolygott, de azért néhány apró trükköt elárult. Az alapanyagok, amiket használ, mind a természetben találhatóak, és bárki számára beszerezhetőek. Gyógynövények, esővíz, diófalevél és különböző bogyók, amik kiváló gombaölő szerek.
Ősi módszerekhez nyúltam vissza. A sós esővízbe megy még ecet, trágyalé és nagyon fontos összetevő a reggeli pisi. Az alaplébe kell még kutyafű és papsajt is, és máris kész a csodakence… Az ókori Egyiptomban a múmiák koporsóját is így konzerválták
– ismerteti a világon egyedülálló receptjét Rostás Árpád, aki ahelyett, hogy új anyagokra cserélné a régit, megtesz mindent, hogy helyreállítsa a régieket eredeti pompájukban. A bútor váza az eredeti marad, az elkorhadt részeket azonban kiszedi, majd műgyantát és új fát tesz a helyére. A művelethez kizárólag régi anyagokat használ. Ady fenyőfából készült asztalának teljes felújítása a mester szerint körülbelül egy évet fog igénybe venni.
Nézd meg az asztalosmesterrel készült videónkat!
Ady Endre hagyatékában három íróasztal maradt meg. Amelyiket a nagyváradi szerkesztőségben használt, azt Nagyváradon őrzik. A Debreczen című újságnál is volt egy asztala, ami most a hajdani Veres Pálné utcai lakásban kialakított Ady Endre Emlékmúzeumban van kiállítva. A harmadik a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményében van, ez a testvérénél, Ady Lajoséknál, a Lövőház utcai lakásban a költő számára kialakított kis szobában állt egykor. Az az íróasztal azonban, ami utolsó, Csinszkával közös otthonukban állt, sajnos mindeddig nem került elő. Lehetséges volna, hogy ez a darab került most restaurálásra Rostás Árpádhoz?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre