RETRO RÁDIÓ

Öt tipp, hogy könnyebben viseld az óraátállítást





Szombatról vasárnapra virradóra vissza kell állítani az órákat a téli időszámításra. A Metropol segít néhány tippel, hogy könnyebben viseld az óraátállítást!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.10.24.
Többet aludhatunk

Október 25-én hajnali 3 óráról 2-re fognak visszaállni a digitális órák, az analógokat pedig ennek alapján majd nekünk kell egy órával visszatekerni. Ha minden igaz, akkor utoljára kell ezt a műveletet elvégezzük, de a pontos részletek még nem derültek ki. Az Európai Parlament ugyanis tavaly márciusában megszavazta az évenként kétszer esedékes óraátállítás eltörlését 2021 tavaszától.

A tagállamoknak 2020 tavaszáig kellett volna eldönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják, a koronavírus világjárvány miatt azonban ennek megvalósítása háttérbe szorult. Így most csak az biztos, hogy vissza kell állítani az órákat, tehát egy órával többet aludhatunk, hiszen visszakapjuk azt, amit márciusban „elveszítettünk”.

Fotó: pixabay

A Metropol tippeket ad, miként viselhetjük könnyebben:

  • Kevés vacsora

  • Ne együnk lefekvés előtt többfogásos vacsorát. Tartsuk be a régi mondást, mi szerint „Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz, mint egy koldus”.

  • Lefekvés előtt ne igyunk kávét, teát

  • Próbáljuk kerülni azokat az italokat, amiben koffein van. Semmiféle élénkítő löttyöt, mint a kávé, tea, energia ital stb. ne fogyasszunk lefekvés előtt három-négy órával, ami felpörgethet. Kávéból és teából is van koffeinmentes, vagy nyugtató hatású, inkább ezeket javasolják a szakértők, ha nem bírunk az íze nélkül meglenni.

  • Relaxáció

  • Sokat segíthet egy-egy relaxációs gyakorlat: pld. Jacobson-féle progresszív izomlazítás vagy az autogén tréning.

  • D-Vitamin

  • Egészségünk megőrzése érdekében a téli időszakban ajánlott a rendszeres, nagy dózisú D-vitamin pótlás, ez a jelenlegi járványos időszakban is kiemelten fontos. A dózis mértékéről azonban mindenki egyeztessen a háziorvosával. Emellett használjuk ki a napsütéses órákat, és tartózkodjunk minél többet a szabad levegőn. A napsütés hangulatunkra is pozitív hatással van, ami ellensúlyozhatja a hosszú sötétség miatt sokaknál jelentkező depressziós tüneteket.

  • Legyünk körültekintőbbek

  • Azok, akik tudják magukról, hogy ezek a napok különösen megviselik szervezetüket, legyenek fokozottan óvatosak és körültekintőek a közlekedésben, és kerüljék a balesetveszélyes tevékenységeket.

    Fotó: pixabay

    Magyarországon egyébként először a 20. század közepén, 1954 és 1957 között vezették be a tavaszi és téli óraátállítást, ezt később eltörölték, és csak 1980-ban, energiamegtakarítási céllal tért újra vissza az emberek életébe. Ezzel ugyanis sokkal jobban kihasználhatók voltak a napfényes órák, és kevesebb áramot használtak. Mára azonban az áramfogyasztáson a nyári légkondizás miatt nem igazán látszik meg a haszna, a kára viszont annál inkább.

    A szakértők szerint ugyan tartós egészségkárosodást nem okoz ez az egy óra eltérés, de rövid távon mindenképpen megérzi az ember szervezete.





    Ezeket olvastad már?
    Ennek a csillagjegynek különösen jól alakulnak a dolgok nagypénteken

    Ennek a csillagjegynek különösen jól alakulnak a dolgok nagypénteken

    Valóra vált a jóslata, most újabb figyelmeztetést adott ki az „élő Nostradamus”

    Valóra vált a jóslata, most újabb figyelmeztetést adott ki az „élő Nostradamus”

    Húsvéti angyalhoroszkóp: ennek a csillagjegynek különösen nagy áldást küldenek az égiek

    Húsvéti angyalhoroszkóp: ennek a csillagjegynek különösen nagy áldást küldenek az égiek

    Kevesebbet alszol napi 7 óránál? Rossz hírünk van

    Kevesebbet alszol napi 7 óránál? Rossz hírünk van

    Top hírek





    Ezek is érdekelhetik



    Hírlevél-feliratkozás