Megnyílt a Néprajzi Múzeum. Ez a cím az elmúlt 150 évben hetedszer kerül az újságok címoldalára.
- Nemzeti Múzeum – 1872
- Várbazár – 1892
- Csillag utcai lakóház – 1893
- Városligeti Iparcsarnok – 1906
- Tündérpalota (Könyves Kálmán körút) – 1924
- Igazságügyi Palota (Kossuth tér) – 1973
- Városliget (önálló épület – 2022; tervező: Ferencz Marcel)
Új funkciók
Az új épület újdonsága a MÉTA – Múzeumpedagógiai tér. A klasszikus labdajátékra utaló név egyben a Múzeum, Élmény, Tudás, Alkotás fogalmait magába sűrítő betűszó. A múzeum földszintjén kapott helyet a Városliget új látogatóközpontja is, ahol a megújuló Liget valamennyi fejlesztéséről információkat kaphatnak a vendégek, és jegyeket is vásárolhatnak a park intézményeinek programjaira.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor
A világ legjobb középülete
A nemzetközi ingatlanszakma egyik legnagyobb presztízsű megmérettetésén, a londoni International Property Awardson 2018-ban már a tervei alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot, s egyben a Best Architecture fődíjjal is kitüntették. Az új Néprajzi Múzeum helyén korábban egy több mint másfél ezer autót befogadó, részben lebetonozott, részben kockakővel burkolt felszíni parkoló működött.
A Liget Budapest Projekt eddigi átadásai:
- Feszl-pavilonok
- Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka
- Millennium Háza
- Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ
- Komáromi Csillagerőd
- 800 fős mélygarázs
- Magyar Zene Háza
- Néprajzi Múzeum
- Városligeti zöldterületi fejlesztések (növényrehabilitáció és -megújítás 80 ezer négyzetméteren, Vakok kertje megújítása, új sportpályák, kutyás élményparkok, botanikus kert, új játszótér 13 ezer négyzetméteren)
Különleges építészeti megoldás
Az épület íves architektúráját a hidakhoz hasonlóan utófeszített szerkezet tartja. Ez a megoldás egész Európában is ritkaságnak számít középületekben, mely az épület árnyékolását is biztosítja, hozzájárulva az energiatakarékos működéshez.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor
Három különleges kiállítás, plusz egy
Első időszaki kiállítása Megérkeztünk címmel nyílik meg, és a gyűjtemény keresztmetszeteként mutat be egy különleges válogatást.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor
Az interaktív és látványos ZOOM egészen egyedi perspektívából tekint a múzeumi gyűjteményre. A szokatlan kiállítás részletező értelmezés nélkül mutatja be a tárgycsoportokat és az egyes tárgyakat, játékos megközelítések segítségével.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor
Kerámiatér: a két részből álló kiállításban a kerámiatárgyak a múzeum gazdag magyar és nemzetközi gyűjteményeibe engednek betekintést.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor
Egy látványos és interaktív időutazáson is részt vehetnek a látogatók, amely Budapest aranykora címmel a nemzet fővárosának legpezsgőbb és legsikeresebb történeti időszakát mutatja be, az 1867–1914 közötti aranykort, amikor elődeink megteremtették Budapestet. Az ingyenesen megtekinthető tárlat fő attrakciója a századfordulós Budapestet bemutató, 55 m²-es, több mint 6000 épületből álló léptékarányos városmakett, melyet AR-technológiával felszerelt „okostávcsővel”, tabletek segítségével is felfedezhetnek.

Fotó: Metropol/Markovics Gábor