RETRO RÁDIÓ

Elképesztő, ilyen gusztustalan módon húznak hasznot a koronavírusból





A bűnözők az egészségügyi hatóságok tagjainak adják ki magukat, vagy hiánycikk védőfelszereléseket kínáltak eladásra.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2021.02.02.
kiberbűnözők

A kiberbűnözők a járványból is hasznot húznak egy kutatás szerint. Az elmúlt hónapokban többen is a járványból próbáltak csalással pénzhez jutni- figyelmeztet az ESET a biztonságtechnikai szoftvermegoldásokat fejlesztő vállalat legfrissebb jelentésében.

A bűnözők vagy az egészségügyi hatóságok tagjainak adták ki magukat, vagy hiánycikk védőfelszereléseket kínáltak eladásra. Magyarországon arcmaszkokat kínáló hamis webshopokkal, illetve kéretlen levelekkel támadták a felhasználókat.

A legújabb átverések már a vakcinával kapcsolatosak, tömeges terjedésük miatt az Interpol és az Europol is riasztást adott ki. A bűnözők kéretlen üzeneteikben a személyes adatok és banki azonosítók megadása után a várakozási listán való előrébb jutást, vagy akár felár ellenében azonnali oltóanyagot ígérnek.

Minden nem ismert forrásból származó üzenettel legyünk nagyon körültekintőek. (Fotó: shutterstock)

Nemrég a Metropol is nyomozásba kezdett, és leleplezett egy kamu webáruházat.

Az öt leggyakoribb átverés közül - amelyre az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint érdemes figyelni:

1 Az online vásárlás és aukciós átverés

A csalók hamis kiskereskedelmi weboldalakon nevetségesen alacsony áron kínálják híres márkák luxustermékeit. Aki egy ilyen weboldalról rendel valamit, az általában meg sem érkezik, vagy ha mégis, az biztosan egy silány minőségű hamisítvány lesz. Rosszabbul járhat, aki a rendelés során megadta a hitelkártya adatait is, mivel a csalók bármikor visszaélhetnek azokkal. A szakértők szerint ezért csak olyan megbízható, ismert webshopból érdemes vásárolni, amelyik igazolt korábbi eladásokkal rendelkezik.

2. Az úgynevezett „money mule” átverés

Az új pénzmosási technika során a bűnözők a pénzintézetekkel történő kapcsolatfelvételt iktatják ki, és egy harmadik személy - money mule, azaz pénzöszvér - közreműködésével bújtatják a pénzüket. Az esetek többségében vagy otthoni munkavégzéssel csábítják az áldozatokat, vagy online társkereső platformokat használnak. A szakértők szerint, ha egy távmunkalehetőség magában foglalja pénz utalását egy állítólagos ügyfél számára, ne fogadja el senki az állást, illetve legyen gyanús, ha egy társkeresőn megismert udvarló kéri, hogy küldjenek pénzt valakinek az ő nevében, és utasítsák el a kérést.

A koronavírus alatt sokan keresnek távmunka lehetőséget, ami kiváló táptalajt nyújt az internetes bűnözőknek (Fotó: Shutterstock)

3. Egy újabb átverési kategória a lottó és nyereményjáték csalások

Az áldozat egy kéretlen e-mailt, telefonhívást vagy SMS-t kap, amelyikben azt állítják, hogy egy nagyobb összeget vagy valamilyen luxusnyereményt nyert, amiért csak korlátozott ideig tud jelentkezni. Ehhez először meg kell fizetnie egy bizonyos összeget, például az adók fedezetét vagy a szállítási, esetleg más képzeletbeli költséget. Mivel a nyereményjáték nem is létezik, az áldozat soha nem kapja meg az ígért nyereményét, hiába fizeti meg a kért összeget - figyelmeztetnek az ESET szakértői.

4. Adócsalások

Melynek során a bűnözők a helyi adóhatóság nevében adathalász e-maileket küldenek, amelyek révén megpróbálnak személyes és pénzügyi információkat kicsalni áldozataiktól. A megszerzett adatokat pénzügyi csalásokra és személyazonossággal való visszaélésre használják. Aki kap ilyen e-mailt, amit állítólag a helyi adóhatóság küldött, a legjobb, ha közvetlenül az adóhatósághoz fordulva ellenőrzi .

5. A leggyakoribb átverés a befektetési csalások

Az egyik legismertebb közülük egyfajta piramisjáték, ahol a korábbi befektetőket az újonnan érkezett befektetők pénzéből fizetik ki, egészen a rendszer összeomlásáig. Ezt is általában egy e-mail küldésével kezdik a csalók, amiben bemutatnak egy jónak tűnő üzletet a befektetés megtízszerezésére. Előfordulhat, hogy a csaló létező befektetési társaság képviselőjének adja ki magát. A szakértők szerint alaposan meg kell vizsgálni a lehetőséget, és a mögötte álló céget.





Ezeket olvastad már?
Szénné égett holttestre bukkantak a csendes zsákutcában – Videó

Szénné égett holttestre bukkantak a csendes zsákutcában – Videó

Most kaptuk: kizuhant egy 3 éves kisgyermek egy emeletes ház ablakából Csepelen

Most kaptuk: kizuhant egy 3 éves kisgyermek egy emeletes ház ablakából Csepelen

Hova lett Kispesten az orvosi rendelő pénze?

Hova lett Kispesten az orvosi rendelő pénze?

Ahelyett, hogy örült volna, lecsapta a lottónyertes a telefont, amikor közölték vele a jó hírt

Ahelyett, hogy örült volna, lecsapta a lottónyertes a telefont, amikor közölték vele a jó hírt

Top hírek





Ezek is érdekelhetik



Hírlevél-feliratkozás